Książki

i

Autor: Pexels.com

Czasy PRL

Masz te książki u siebie w domu? Lepiej ich nie wyrzucaj. Mogą być warte nawet kilka tysięcy złotych

2024-02-22 15:14

Książki w naszej domowej biblioteczce są nie tylko źródłem wiedzy czy rozrywki, ale mogą mieć również wysoką wartość. Szczególnie, jeśli mamy w domu egzemplarze pochodzące z czasów PRL-u. Za niektóre tytuły w antykwariacie możemy dostać nawet trzy tysiące złotych. Sprawdź, ile aktualnie mogą być warte książki z PRL-u.

Dla większości z nas czytanie książek jest sposobem na odprężenie się po ciężkim dniu lub dowiedzeniem się nowych, ciekawych rzeczy na dany temat. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wiele pozycji, oprócz bycia źródłem wiedzy i rozrywki, może przynieść nam niemały zysk. 

Niektóre tytuły m.in. z czasów PRL-u często są poszukiwane przez kolekcjonerów. Skłonni są zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za kolejną książkę, aby tylko powiększyć swoją kolekcję. Jak wyjaśnia portal g.pl, niezwykle wartościowe są pierwsze wydania książek, szczególnie tych, które były wydane w niższym nakładzie. Liczyć się tu będzie:

  • rok oraz miejsce wydania;
  • wydawnictwo;
  • rodzaj oprawy. 

Jeśli planujemy sprzedać jakiś tytuł, który znaleźliśmy na półce, warto spojrzeć też na jego stan. Im lepiej zachowany egzemplarz, tym więcej pieniędzy możemy za niego dostać. 

Lepiej nie wyrzucaj tych książek. W antykwariacie dostaniesz za nie nawet kilka tysięcy złotych

Jak podaje portal g.pl, na stronach z ogłoszeniami (np. OLX czy Allegro) możemy dowiedzieć się, jakie tytuły są najchętniej poszukiwane oraz kwoty, za ile są sprzedawane. Przykładowo:

  • kolekcja ośmiu komiksów Tadeusza Baranowskiego z lat 80. została wyceniona na OLX na 1600 zł;
  • trzyczęściowa seria komiksów kolekcjonerskich "Kapitan Żbik" z 1978 roku to koszt już trzech tysięcy złotych;
  • kolekcja 400 sztuk miniatur książkowych kosztuje 3300 zł;
  • za tzw. białe wydania powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik" (12 tomów) możemy dostać nawet 1000 zł

Oprócz portali ogłoszeniowych, możemy również skontaktować się z najbliższym antykwariatem. Niektóre punkty udostępniają listę szczególnie poszukiwanych tytułów. 

Najwięksi przystojniacy z lat 90. Kiedyś byli bożyszczami kobiet!

Goździki, rajstopy i całusy. Tak wyglądał Dzień Kobiet w czasach PRL-u