W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka we Wrocławiu brakuje miejsc na oddziale chorób wewnętrznych, gdzie trafiają pacjenci z ciężkimi przypadkami grypy. Mało jest również lekarzy, którzy w okresie świąteczno-noworocznym wzięli urlopy, bądź sami zachorowali.
Grypa na Dolnym Śląsku. Sytuacja nie wygląda najlepiej
Jeszcze w grudniu, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że na grypę i RSV zachorowało ponad 15 tysięcy Dolnoślązaków, przytrafiło się także prawie tysiąc przypadków Covid-19. Z pewnością jest ich więcej, bo nie wszyscy decydują się na wizytę u lekarza lub wykonanie testu. Lekarze zaznaczają jednak, że apogeum grypy dopiero przed nami – na przełomie stycznia i lutego.
„Na szpitalny oddział ratunkowy zgłasza się coraz więcej osób z podejrzeniem grypy i powikłań pogrypowych. Część pacjentów, szczególnie dzieci i osoby w podeszłym wieku, wymagają hospitalizacji. W związku z tym, nie mamy w tej chwili wolnych miejsc na oddziale chorób wewnętrznych. Brakuje też lekarzy, który są na urlopach, bądź na zwolnieniach lekarskich" - mówi Agnieszka Czajkowska-Masternak, rzecznik prasowy szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu.
Jak się uchronić przed grypą?
Trzeba pamiętać, że grypa jest chorobą, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co powoduje, że o zarażenie się jest bardzo łatwo. By doraźnie chronić się przed wirusami, zalecane są metody znane z pandemii, takie jak dystans, dezynfekcja i maseczki, zwłaszcza w mocno zatłoczonych miejscach. Należy też pamiętać o odpowiednim ubieraniu się do panujących na zewnątrz warunków pogodowych, a także dbać o swoją kondycję fizyczną, prowadzić zdrowy tryb życia.
"Przed grypą należy się chronić przede wszystkim w ten sposób, żeby się zaszczepić i tym samym uodpornić się przeciwko wirusom. Należy unikać zatłoczonych miejsc, a także przewietrzać pomieszczenia, żeby zmniejszyć transmisję wirusów" - mówi prof. dr hab. Anna Przondo-Mordarska z działu higieny i epidemiologii w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu.
Gdzie się zaszczepić?
Od września zeszłego roku trwa rządowy program szczepień przeciwko grypie, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepionki są bezpłatne dla osób 75+ oraz kobiet w ciąży. Dzieciom od 6. miesiąca życia do 18 lat, osobom w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, a także tym z przedziału 65-75 lat przysługuje odpłatność 50%. Szczepienie można przyjąć w jednym z ponad 5 tys. punktów szczepień, m.in. w placówkach POZ oraz aptekach. Należy pamiętać, że szczepionka przeciw grypie jest wydawana na receptę.
Lista punktów szczepień we Wrocławiu:
- Przychodnia Grabiszyn, ul. Stalowa 50
- Przychodnia PROVITA, ul. Bierutowska 63
- Przychodnia Kozanów, ul. Dokerska 9
- Przychodnia Stabłowice, ul. Stabłowicka 125
- Przychodnia Stare Miasto, ul. Plac Dominikański 6
- Gabinet diagnostyczno-zabiegowy POZ, al. Aleksandra Brücknera 47-49
- RB Med Medycyna Rodzinna, ul. Krakowska 139-155
- MedicalSpec Centrum Medyczne, ul. Inżynierska 29a
- NZOZ Twój Lekarz Filia we Wrocławiu, ul. Zwycięska 41
- NZOZ Centrum Usług Medycznych PROXIMUM, ul. Żelazna 34
- Centrum Medyczne AD-MED, ul. Złotnicka 17BC
- KAR-MED, ul. Ks. Norberta Bonczyka 20
- Apteka Pod św. Antonim, ul. Średzka 33
- Apteka Cztery Pory Roku, ul. Komuny Paryskiej 79
- Apteka Wratislavia, ul. Sztabowa 76
- Apteka Hetmańska, ul. Czarnieckiego 13
- Apteka Dbam o Zdrowie, ul. Krzywoustego 126
- Apteka Visci, ul. Pereca 19
- Apteka Piastowska, ul. Piastowska 36
- Apteka Pod Podwójnym Złotym Orłem, ul. Rynek 42/43
Pełny wykaz punktów znajduje się w pliku do pobrania na stronie NFZ.