Reanimacja zwierząt

i

Autor: Materiały prasowe

Weterynarz spod Wrocławia prowadzi pierwsze w Polsce szkolenia z reanimacji zwierząt

2021-02-23 10:41

30 uciśnięć, 2 wdechy. Każdy zna podstawowe zasady resuscytacji człowieka, a co ze zwierzętami? Tego uczy Adrianna Wawrzyniak, weterynarz z Długołęki koło Wrocławia. Prowadzi pierwsze w Polsce szkolenia z reanimacji zwierząt. Sprawdź, jak możesz uratować swojego pupila!

Statystyki są przerażające! Po zatrzymaniu akcji serca u zwierzęcia, w Polce udaje się uratować zaledwie 4 procent przypadków. Na świecie jest niewiele lepiej, bo tylko 6 procent. Wiedza na temat reanimacji zwierząt do 2012 roku była bardzo rozbieżna. Zmieniło się to, gdy amerykański zespół Recover zaczął zbierać informacje na temat reanimacji zwierząt. Kompletując wiedzę z wcześniejszych prób reanimacji spróbowali dojść do tego, co najlepiej sprawdza się przy reanimacji zwierząt. Przekazują to teraz dalej na specjalnych kursach. I właśnie taka wiedzę zgłębiła Adrianna Wawrzyniak, weterynarz z Długołęki.

Ile uciśnięć i w jakim tempie?

U ludzi wykonuje się 30 uciśnięć klatki piersiowej w tempie 100-120 uciśnięć na minutę. U zwierząt jest podobnie.

- Kiedyś były takie podziały, że u kota reanimacji dokonywało się szybciej, u małego psa również, a u większego psa przebiegało to wolniej. Wszystko jednak okazało się bezcelowe. Staramy się utrzymywać około 100 - 120 uciśnięć na minutę, w tym po około 30 uciskach, następują dwa wdechy - tłumaczy Adrianna Wawrzyniak.

Usta- Usta, Usta- Nos

W przeciwieństwie do ludzi, zwierzętom wdechy robi się do nosa.

- Robiąc wdech do pyszczka zwierzęcia, nic nie osiągniemy. Musimy go przymknąć i jednocześnie zrobić wdech do nosa. Absolutnie pyszczka nie możemy zawiązać, ponieważ jeśli dojdzie do wymiotów, to nie będą one mogły wylecieć. Wszystko poleci do płuc, a to z kolei może doprowadzić do śmierci zwierzęcia - wyjaśnia Adrianna Wawrzyniak.

Reanimacje u zwierząt muszą być prowadzone do skutku. Liczy się każda sekunda, dlatego ocena, czy zwierzę na pewno nie oddycha, powinna być szybka.

Więcej szczegółów i informacji o reanimacji zwierząt możecie znaleźć na facebookowej stronie Adrianny Wawrzyniak.

Raport z anteny 22.02, godz.10
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?