Ośrodek bariatrii w Szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu powstał na początku lutego tego roku, a liczba chętnych do podjęcia leczenia w tym zakresie, z każdym dniem rośnie. Planuje przyjąć około 200 pacjentów, kwalifikujących się do zabiegów bariatrycznych rocznie. W kolejnych latach ta liczba ma się zwiększyć. Trwają zapisy na leczenie.
– Codziennie mam kilka telefonów od osób, które chcą, aby wskazać im drogę dalszego postępowania. Część z nich nie kwalifikuje się do leczenia, ze względu na niski indeks masy ciała, ale są też osoby, które jak najbardziej powinny przejść kwalifikacje i być może niedługo przejść operację – podkreśla dr Mirosław Czyżak, koordynator Ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka.
Operacja to nie wszystko
Mirosław Czyżak zaznacza, że w leczeniu otyłości chodzi o to, by pacjent miał po niej niższy indeks masy ciała, ale nie da się chirurgicznie usunąć tendencji do bycia otyłym. Pacjenci po zabiegu będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę.
– Jednorazowy zabieg nie rozwiąże problemu. Pacjent musi mieć możliwość skonsultowania się z psychologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą czy endokrynologiem, bo problem otyłości jest problemem złożonym – mówi Agnieszka Czajkowska, reprezentująca szpital im. Marciniaka.
Na czym polega leczenie otyłości?
Balon wewnątrz żołądkowy to alternatywna metoda do klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który napełnia się płynem i/lub powietrzem, co zmniejsza maksymalną objętość żołądka.
Rękawowa resekcja żołądka to metoda rekomendowana głównie pacjentom, u których wskaźnik masy ciała BMI mieści się w przedziale od 35 do 40, a przy okazji występują u nich choroby wtórne do otyłości takie jak: nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu nocnego czy cukrzyca typu 2. Zabieg polega na usunięciu części żołądka i ukształtowaniu jego pozostałej części w taki sposób, aby pacjent mógł przyjmować wyłącznie małe ilości pokarmu, co w konsekwencji przekłada się na szybką utratę masy ciała.
Gastric by-pass jest stosunkowo popularną metodą chirurgicznego leczenia otyłości w Stanach Zjednoczonych, a w chwili obecnej, jest to nowość również w Europie. W trakcie tego typu operacji przewód pokarmowy zostaje chirurgicznie zmodyfikowany w sposób nieodwracalny. Dzięki zabiegowi czas efektywnego trawienia i wchłaniania pokarmów ulega znaczącemu skróceniu, co bardzo silnie wpływa na proces odchudzania i wspomaga jego efekt.
Jak się okazuje, zabiegom w leczeniu otyłości podlegają tylko określone przypadki chorych.
- Chirurgiczne leczenie otyłości proponujemy chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale dalej są na początku drogi. Zabiegi są tylko częścią leczenia. Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa, czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji – podsumowuje dr Mirosław Czyżak.
Polecany artykuł: