We Wrocławiu znaleziono 12 padłych dzików. Były zakażone groźnym wirusem

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Wrocław

We Wrocławiu znaleziono 12 padłych dzików. Były zakażone groźnym wirusem

2024-02-09 13:44

12 martwych dzików znaleziono na wrocławskim osiedlu Kłokoczyce. Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu poinformował, że zwierzęta były zakażone wirusem ASF - afrykańskiego pomoru świń. To groźna choroba, która jest śmiertelna dla świń i dzików. Nie jest jednak groźna dla człowieka i innych zwierząt.

12 martwych dzików znaleziono na wrocławskich Kłokoczycach

Martwe dziki w liczbie 12 sztuk znaleziono na nieużytkach w rejonie rzeki Widawa na Kłokoczycach. W pobliżu jest ulica Kłokoczycka i aleja Jana III Sobieskiego. Jak przekazał Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu, martwe dziki znaleziono 24 stycznia, jednak dopiero teraz potwierdzono u nich zakażenie wirusem ASF – afrykańskiego pomoru świń.

- Apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców trzody z terenu powiatu wrocławskiego. Tylko odpowiedzialne podejście do przestrzegania zasad bioasekuracji może ochronić hodowców trzody chlewnej przed wniknięciem wirusa ASF do ich gospodarstw – przestrzega dr n. wet. Monika Kotowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu.

To kolejne ognisko ASF we Wrocławiu

Na Dolnym Śląsku w rejonie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmowane są działania zapobiegawcze związane z ASF. Ograniczenia wprowadzono na obszarze m.in. Wrocławia i Legnicy.

- W obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przypomnijmy, że w grudniu 2023 roku poinformowano o nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń we Wrocławiu. Nowe zakażenia dotyczyły ponad 100-kilogramowego dzika, który został odstrzelony na osiedlu Świątniki we Wrocławiu, samicy odstrzelonej w Kątach Wrocławskich oraz padłego dzika w rejonie wrocławskich Stabłowic.

Wirus ASF jest bardzo dużym problemem dla hodowców trzody chlewnej. W gospodarstwach, w których występuje ze względów epidemiologicznych wybija się całe stada. Co ważne, wirus ten nie jest groźny dla ludzi, ani innych gatunków zwierząt. Atakuje świnie, śniodziki oraz dziki.

Rolnicy blokują drogi wokół Wrocławia. Setki ciągników, utrudnienia w wielu miejscach