Dolny Śląsk

Niesamowite znaleziska w Bolkowie. Odkryli tajemniczą budowlę i ponad tysiąc kafli

2024-02-08 14:55

Wyjątkowego odkrycia dokonali polscy archeolodzy na terenie Zamku Bolków w województwie dolnośląskim. W wykopaliskach znaleźli m.in. ponad tysiąc późnorenesansowych i barokowych kafli z portretami królów Polski i Danii oraz nieodkrytą dotąd średniowieczną budowlę.

Prace archeologiczne na terenie zamku w Bolkowie (powiat jaworski) rozpoczęły się latem 2023 roku. Badaniami zajęli się archeolodzy, dr Stanisław Wilk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz dr Przemysław Nocuń z Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zaskakujące znaleziska na terenie Zamku w Bolkowie. Tajemnicza budowla

Badacze otworzyli trzy wykopy, w których odnaleziono m.in. kamienne fundamenty nieznanej dotąd średniowiecznej budowli. Znajdowała się ona w północnej części zamku. Na razie nie udało się odsłonić całego obiektu, ale to, że odkryto ją przed frontem pałacu książęcego może wskazywać na jej wyjątkowy charakter

- Na razie nie mamy pewności, co do przeznaczenia tej budowli. Możliwe że obiekt pełnił funkcję kaplicy zamkowej. To jednak na razie tylko hipoteza, która wymaga kolejnych badań – mówi nam dr Stanisław Wilk.

- Co ciekawe, fundamenty tej budowli odkryliśmy w miejscu, gdzie pierwotnie oczekiwaliśmy, że znajdziemy zamkową studnię - zaznacza dr Stanisław Wilk. - Eksploracja wykopu, w którym odkryliśmy gruzowisko kafli, nie została zakończona i będzie kontynuowana w tym roku - dodaje.

Ponad tysiąc ozdobnych kafli piecowych

Wśród ponad tysiąca późnorenesansowych i barokowych kafli piecowych, które odnaleziono w jednym z wykopów, duża część jest bogato zdobiona. Widnieją na nich m.in. wizerunki króla Polski Zygmunta III Wazy, a także króla Danii Christiana IV Oldenburga. Są też portrety śląskich arystokratów. Inne kafle zostały ozdobione wizerunkami gwiazd i komet. Ponadto w wykopach odkryto liczne fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, a także różnego rodzaju żelazne okucia.

W kwietniu tego roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbędzie się konferencja naukowa poświęcona badaniom zamków sudeckich. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania publiczności części zabytków odkrytych na zamku Bolków.

Wielki Zamek Bolków. Kiedy powstał?

Zamek Bolków, który jest obecnie oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, można zwiedzać. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1277 roku, z czasów panowania księcia legnickiego Bolesława II Łysego. Z inicjatywy Bolka I Surowego zamek został rozbudowany. Najprawdopodobniej wówczas powstała słynna wieża dziobowa, która jest jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość wynosi 25 metrów.

Niesamowite znaleziska w Bolkowie. Odkryli tysiące kafli i tajemniczą budowlę