Elektroodpady nie powinny lądować w przydomowych kubłach na śmieci. Nie należy wrzucać ich też do kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Ich utylizacja jest trudniejsza, niż innych śmieci.
- Wszystkie elektroodpady, tak i duże, jak i małe, to odpady niebezpieczne. W nich też znajdują się rzeczy, które możemy wielokrotnie przetwarzać i oszczędzać w ten sposób surowce naturalne. Mówimy to o cynku, o złocie, o miedzi itd. Pamiętajmy też, że tam są elementy, które bardzo silnie zatruwają środowisko i nasze zdrowie, więc nie powinniśmy demontować tego samemu, tylko przede wyrzucać albo do SZOPa, albo do PSZOKa - tłumaczy Dorota Witkowska.
Elektroodpady odbierają też niektóre sklepy wielkopowierzchniowe. W marcu we Wrocławiu pojawią się nowe pojemniki na mały sprzęt AGD.
Polecany artykuł:
Czym są elektroodpady?
- Mówiąc o dużych elektroodpadach wymieniamy lodówkę, kuchenkę, telewizor, a jeśli chodzi o mniejsze to nawet zabawki na baterie, czy termometr na baterie. Często mieszkańcy zapominają, żeby elektroodpady to wszystko, co jest na baterie albo na prąd z sieci - mówi Dorota Witkowska, rzecznik prasowa wrocławskiego Ekosystemu.
Polecany artykuł:
Akcja "elektrozbiórka"
Duże elktroodpady bezpłatnie odbiera firma WasteService Group. Chęć oddania na przykład pralki można zgłosić pod numerem telefonu 71 788 70 77 lub dokonać zgłoszenia na stronie elektrozbiorka.pl. Na mały sprzęt pilotażowo, jeszcze w marcu, na terenie całego Wrocławia, firma postawi 15 nowych pojemników.
- Pojemnik bardzo podobny kształtem do pojemnika na odzież używaną, natomiast jest oznaczony, bardzo czytelnie opisany, co do niego można wrzucić, a czego nie należy wrzucać. Do pojemnika zmieszczą sie drobne sprzęty wszelkiego rodzaju. Wszystko do 50 centymetrów, czyli jeżeli mam jakieś odkurzacz, toster, stare radio i tak dalej. Nie możemy wrzucać tam świetlówek, odpadów komunalnych, jakiś śmieci, czy starej odzieży - dodaje Robert Makieła, prezes WasteService Group. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie elektrozbiorka.pl.