Wojna na Ukrainie

We Wrocławiu mieszka prawie 200 tys. osób z Ukrainy. To już 1000 dni wojny rosyjsko-ukraińskiej

2024-11-19 14:38

W 2022 roku światem wstrząsnęła wiadomość o ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wrocław od pierwszych dni konfliktu stał się schronieniem oraz wsparciem dla setek tysięcy uchodźców wojennych. W mieście zorganizowano wiele inicjatyw. Wszystko po to, aby obywatele Ukrainy mogli poczuć się bezpiecznie. Dzisiaj, 19 listopada 2024 roku, mija dokładnie 1000 dni od rozpoczęcia wojny.

Spis treści

  1. Ile jest uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu?
  2. We Wrocławiu uczy się ponad 11 tysięcy uczniów z Ukrainy
  3. Wrocław wspiera studentów z Ukrainy
  4. We Wrocławiu obecnie pracuje ponad 80 tys. uchodźców z Ukrainy
  5. Wrocław otrzymał ponad 42 mln złotych na działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy
  6. Wrocław pomaga uchodźcom z Ukrainy. To już 1000 dni wojny

Ile jest uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu?

W 2022 roku, gdy wybuchła wojna, przez Wrocław przewinęło się aż 334 tysiące osób z Ukrainy. Pierwsza, a zarazem największa fala uchodźców miała wówczas miejsce w marcu i kwietniu. To wtedy zorganizowano pierwsze punkty recepcyjne i zakwaterowanie. Miasto zaangażowało się w kompleksową pomoc, m.in:

  • organizację zbiórek;
  • wsparcie w zakresie edukacji;
  • zatrudnienie;
  • integracje.

Wszystko po to, aby obywatele Ukrainy mogli poczuć się bezpiecznie w Polsce. Trzeba przyznać też, że reakcja wrocławian była natychmiastowa. Mieszkańcy pokazali ogromne zaangażowanie w zbiórki oraz uruchomienie wszelkich sił, by pomóc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy.

Mimo, że największa fala emigracji minęła, wiele osób z Ukrainy zostało we Wrocławiu. Obecnie szacuje się, że w mieście mieszka około 180 tys. osób z Ukrainy, w tym 100 tys. w stolicy Dolnego Śląska mieszkało jeszcze przed wojną.

- Od tysiąca dni pokazujemy, że solidarność to coś więcej niż słowo, to konkretne działania. Dziś, kiedy Ukraina wciąż walczy o swoją niepodległość, Wrocław pozostaje jej wiernym sojusznikiem

mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

19 listopada 2024 roku obchodzimy tysięczny dzień od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Konflikt ten zmienił nie tylko nasz kraj, ale też cały świat.

- Ukraina przetrwała, codziennie odpiera inwazję. W tych dniach szczególnie doceniamy wsparcie społeczności międzynarodowej, w tym mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Tereny te stały się drugim domem dla tysięcy Ukraińców. Ta pomoc to prawdziwy przykład solidarności i człowieczeństwa. Jesteśmy za nią głęboko wdzięczni

mówił Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu, Yurii Tokar.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:

We Wrocławiu uczy się ponad 11 tysięcy uczniów z Ukrainy

We wrocławskich szkołach aktualnie uczy się ponad 11 tysięcy uczniów z Ukrainy. Ogromnym wsparciem we wdrażaniu dzieci i młodzieży w polskie realia szkolne są oddziały przygotowawcze. Są to specjalne klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. W placówkach oświatowych na terenie stolicy Dolnego Śląska aktualnie działa 21 właśnie takich oddziałów.

- Ważne jest dla nas, by tym uczniom stworzyć, jak najlepsze warunki, żeby w szkole czuli się bezpiecznie

tłumaczy Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Alternatywą dla miejsca w szkolnej ławce były Centra Nauki Zdalnej, które prężnie działały od 1 września 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku. Uczniowie z Ukrainy łączyli się online ze szkołami w Ukrainie i w ten sposób realizowali obowiązek nauki w ukraińskim systemie edukacji. Dzięki wsparciu miasta i partnerów młodzież miała dostęp do komputerów, internetu i pomocy nauczycieli

Z pięciu takich miejsc pozostało jedno, a aktualnie z tej formy korzysta jedynie grupa tegorocznych maturzystów. Zgodnie z obowiązkiem szkolnym w polskim systemie oświaty, dzieci i młodzież ukraińska uczęszczają teraz do szkół w sposób tradycyjny.

Co więcej, uczniowie ukraińscy we wrocławskich szkołach mogą liczyć też na wsparcie nauczycieli, w tym także osób pochodzących z ich rodzinnego kraju. W placówkach edukacyjnych przewidziano etaty dla 31 nauczycieli oraz 43 asystentów międzykulturowych i pomocy nauczyciela.

Wrocław wspiera studentów z Ukrainy

W ramach realizowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej projektu "Study in Wroclaw" świadczone jest także całoroczne wsparcie dla absolwentów zagranicznych szkół średnich, którzy planują podjęcie studiów na wybranych wrocławskich uczelniach. Działania te pomogły wielu kandydatom na studentów z Ukrainy.

Wsparcie polega na wyborze uczelni i kierunku oraz na konsultacyjnej opiece podczas całego procesu rekrutacji. Ważnym elementem wsparcia są również działania skierowane na adaptację w nowym środowisku. Co roku organizowana jest akademia "Study in Wroclaw". Jest to wydarzenie składające się z cyklu spotkań, na których studenci zagraniczni rozpoczynający studia we Wrocławiu poznają najistotniejsze informacje, m.in. praktyczną wiedzę o:

  • Wrocławiu;
  • zasadach legalizacji pobytu;
  • możliwościach i sposobach podejmowania przez studentów pracy.

We Wrocławiu obecnie pracuje ponad 80 tys. uchodźców z Ukrainy

Od początku wojny Wrocław wspierał także o zatrudnienie dla obywateli Ukrainy. Powiatowy Urząd Pracy wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej uruchomił procedurę zbierania ofert pracy dla uchodźców. W tym newralgicznym czasie uruchomiono także specjalny punkt informacyjny przy PUP.

- Istotne jest to, że obywatele Ukrainy mogą liczyć nie tylko na oferty pracy, ale również na aktywizację zawodową m.in. rozwijanie własnych umiejętności lub przekwalifikowanie. Od momentu wybuchu wojny przez nasz rynek pracy przewinęło się już ponad 150 tysięcy obywateli Ukrainy. Obecnie zatrudnionych jest ponad 80 000

tłumaczy Magdalena Okulowska, prezes ARAW S.A.

Biuro ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w ARAW regularnie obsługuje obywateli Ukrainy, m.in. pracowników dużych firm i korporacji zlokalizowanych we wrocławskiej aglomeracji oraz zapewnia im kompleksowe wsparcie w zakresie legalizacji pobytu.

We Wrocławiu swoją siedzibę ma wiele firm, także obywatele Ukrainy rozwijają tu swoje biznesy. Od początku 2024 roku w Urzędzie Miejskim Wrocławia działalność gospodarczą zarejestrowały 742 osoby z Ukrainy.

Wrocław otrzymał ponad 42 mln złotych na działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy

Do tej pory, w ramach pracy wrocławskiego Wydziału Spraw Obywatelskich, uchodźcom z Ukrainy nadano ponad 97 tys. numerów PESEL, co pozwala im na korzystanie z usług takich, jak pomoc społeczna czy opieka zdrowotna.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił jednorazowe świadczenia 300-złotowe ponad 55 tys. osób. Choć ten etap wsparcia został już zakończony, obecnie różnymi formami pomocy objętych jest 317 rodzin.

Na mocy umowy podpisanej w 2022 roku przez prezydenta Wrocławia i koordynatora UNICEF-u ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce - Rasheda Mustafy Sarwara, Wrocław otrzymał ponad 42 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy, przebywającymi w naszym mieście.

Z Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego pomoc finansowa płynie także bezpośrednio do Ukrainy, m.in. w formie wsparcia budowy Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN we Lwowie.

Kluczową rolę w informowaniu i wspieraniu migrantów z Ukrainy odegrał również "WroMigrant". Jest to miejski punkt informacji dla uchodźców. W 2022 roku konsultanci udzielili porad dla blisko 24 tys. osób. Obecnie migracje te nie są już tak nasilone. W 2024 roku przeprowadzono 5809 indywidualnych konsultacji i szkoleń tematycznych.

Miejscem międzykulturowej integracji we Wrocławiu bez wątpienia można nazwać Przejście Dialogu przy ul. Świdnickiej. Liczba wydarzeń organizowanych w tej przestrzeni stale rośnie. W 2022 roku odbyło się tam 354 wydarzeń z udziałem 2357 osób, natomiast w 2024 roku liczba wydarzeń wzrosła niemal dwukrotnie - do 650, w których uczestniczyło aż 7984 osób.

Wśród inicjatyw znalazły się zarówno zajęcia adaptacyjno-językowe, jak i bardziej swobodne formy integracji, takie jak warsztaty śpiewu czy aromaterapii.

Wrocław pomaga uchodźcom z Ukrainy. To już 1000 dni wojny

Koleje Mazowieckie likwidują darmowe przejazdy. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą za bilety