Ile zarabia nauczyciel we Wrocławiu w 2024 roku? "Często musi pracować na półtora etatu"
Bycie nauczycielem to z pewnością nie jest łatwy zawód. Praca z 30 dziećmi, z czego każde z nich ma inny charakter, wymaga ogromu cierpliwości i poświęconego czasu. Często jednak zarobki nie są aż tak satysfakcjonujące i duża część pedagogów rezygnuje lub musi pracować w kilku placówkach oświatowych jednocześnie.
We Wrocławiu nauczyciele często pracują na półtora etatu w kilku szkołach. Średnio nauczyciel początkujący otrzymuje miesięcznie około siedem tysięcy złotych brutto, a to oznacza, że na rękę dostaje nieco ponad pięć tysięcy złotych. Wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni zawodowych, zwiększa się też wynagrodzenie. Oznacza to, że:
- nauczyciel mianowany zarabia około osiem tysięcy złotych brutto (niecałe sześć tysięcy złotych netto);
- nauczyciel dyplomowany zarabia około 10 tys. złotych brutto (nieco ponad siedem tysięcy złotych netto).
W skład wynagrodzenia wchodzą wynagrodzenie zasadnicze, ale też wszelkie dodatki i uśrednione dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jak wskazują dane Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, w stolicy Dolnego Śląska nauczyciele mogą liczyć również na udział w licznych szkoleniach i warsztatach podnoszących ich kwalifikacje oraz kompetencje. W 2024 roku miasto przeznaczyło ponad sześć milionów złotych na doskonalenie zawodowe tych osób. Były to m.in. szkolenia, warsztaty i konferencje o szerokim zakresie tematycznym. W 2023 roku brało w nich udział ponad 10 tys. nauczycieli.
W tym roku wydatki na edukację wynoszą ponad dwa miliardy złotych. To około 1/3 budżetu miasta.
- Wrocław wciąż dopłaca do oświaty, ponieważ niewystarczająca jest rządowa subwencja oświatowa. W tym roku jest to ok. 1,2 mld złotych, czyli połowa naszych wydatków. A te pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na bieżące utrzymanie placówek oraz wynagrodzenia dla nauczycieli i administracji
mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
We Wrocławiu brakuje nauczycieli. "To jedno z głównych wyzwań współczesnej edukacji"
Obecnie też w szkołach i przedszkolach na terenie Wrocławia brakuje około tysiąca nauczycieli i to praktycznie z każdego przedmiotu. Najwięcej wakatów jest w szkołach podstawowych i zespołach szkolno-przedszkolnych.
- Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych, pedagogów, psychologów, opiekunów świetlic oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Wielu odeszło na emeryturę, przekwalifikowało się i zmieniło zawód. A młodzi nie za bardzo chcą pracować w szkołach. Na co przede wszystkim wpływ mają niskie zarobki. Dlatego dyrektorzy cały czas poszukują pracowników m.in. wśród emerytowanych nauczycieli oraz - za zgodą kuratorium - studentów
dodaje Jarosław Delewski.