Scynk nadrzewny

i

Autor: Materiały prasowe, ZOO Wrocław Scynk nadrzewny

W zoo we Wrocławiu urodziły się niezwykłe jaszczurki. Zobacz zdjęcia [GALERIA]

2020-10-20 7:34

W zoo we Wrocławiu urodziły się niezwykłe jaszczurki, a dokładniej scynki nadrzewne. Dlaczego są takie niezwykłe? Po pierwsze: to endemity z Wysp Salomona (endemity, a to oznacza, że żyją tylko w tym jednym miejsc). Po drugie: są roślinożerne, podczas gdy większość jaszczurek, nawet popularne w hodowlach domowych agamy brodate żywią się owadami.

Scynki nadrzewne przyszły na świat 8 października. To bliźniaki! Na narodziny scynków opiekunowie z wrocławskiego zoo musieli czekać aż 10 lat!

Bardzo się cieszymy z tego przychówku. Scynk nadrzewny to nie jest zwierzę powszechnie spotykane i łatwo się rozmnażające, a na Wyspach Salomona coraz bardziej zagrożone wyginięciem na skutek polowań oraz wylesiania. To kolejny przypadek, kiedy hodowla w ogrodzie zoologicznym może uratować gatunek przed wymarciem

- mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Teraz młode scynki nadrzewne można oglądać w Terrarium we wrocławskim zoo.

Scynk nadrzewny (Corucia zebrata) to największa jaszczurka z rodziny scynków. Jego całkowita długość, wraz z ogonem, sięga 70 cm, a bez ogona - 35 cm, przy masie odpowiednio 1 i 0,7 kg.  Ma dużą głowę w kształcie serca z zielonymi lub brązowymi oczami. Przybiera barwę oliwkową lub zieloną z delikatnym plamkowaniem. W środowisku naturalnym występuje tylko na Wyspach Salomona (Oceania) i zasiedla tam lasy deszczowe. Prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Dnie spędza w dziuplach. Dzięki odpowiedniej budowie nóg, ostrym pazurom oraz chwytnemu ogonowi doskonale wspina się po drzewach. Żyje w niewielkich grupach złożonych z samic, młodych i jednego samca. Jest roślinożerny. Chętnie je liście drzew, kwiaty, owoce i grzyby. Jest jajożyworodny. Samica rodzi zwykle 1, rzadziej 2 młode.

O roli ogrodów opowiedziała nam Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?
Mały manat we wrocławskim ZOO