Ciekawostki

W tym mieście na Dolnym Śląsku mieszka mniej osób niż na wsiach. Leży niedaleko Jeleniej Góry

2024-12-19 16:03

Wrocław to największe miasto na Dolnym Śląsku. Powierzchnia miasta wynosi ponad 290 kilometrów kwadratowych, a populacja, według danych GUS, wynosi 673,5 tys. osób. Jednym z najmniejszych miast w województwie dolnośląskim jest z kolei Wleń, położony w powiecie lwóweckim. Powierzchnia tego miasta wynosi 7,22 kilometrów kwadratowych. Mieszka tu zaledwie 1569 osób – to zdecydowanie mniej niż w wielu dolnośląskich wsiach. Dla porównania we wsi Kiełczów niedaleko Wrocławia mieszka 10569 osób. Sprawdźcie w galerii, jak wygląda Wleń.

Wleń, czyli jedno z najmniejszych miast na Dolnym Śląsku. Mieszka tu mniej ludzi niż w niejednej wsi

Wleń to jedno z najmniejszych miast w województwie dolnośląskim. Położony jest w gminie miejsko-wiejskiej Wleń, w powiecie lwóweckim. Ta niewielka miejscowość znajduje się nad rzeką Bóbr, około 16 km od Lwówka Śląskiego i w odległości około 18 km od Jeleniej Góry. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego we Wleniu mieszka jedynie 1569 osób. Prawa miejskie uzyskał w 1214 roku. Wleń został niemal doszczętnie zniszczony w 1813 roku – w tym czasie trwały tu bitwy nad Bobrem, pomiędzy wojskami Napoleona a generała Kajzerowem.

Ponowny rozwój gospodarczy miasta nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Miejscowość za sprawą panujących tu warunków mikroklimatycznych uznana została za uzdrowiskowo-wypoczynkową. Teren miasta położony jest bardzo malowniczo, nad Bobrem znajduje się sanatorium rehabilitacyjne, które świadczy usługi w zakresie balneologicznym.

Pierwsze wzmianki o Wleniu pochodzą z 22 kwietnia 1228 roku, kiedy to wymienione zostały 3 nazwy miasta: Wlen, Uulan i Yulan. Warto też pamiętać, że w mieście znajduje się słynny Zamek Wleń - to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, a jednocześnie najstarszy murowany zamek w Polsce. Dawna książęca rezydencja, która góruje nad całą okolicą ma już ponad 850 lat. Po badaniach archeologicznych, które trwały ok. 30 lat od 2018 roku zamek jest dostępny dla turystów.

Oprócz zamku we Wleniu znajdują się takie zabytki jak np. ratusz z XVIII wieku, pałac książęcy przy ul. Winiogórskiej, kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, budynek sanatorium, krzyże pokutne, pomnik Gołębiarki, kościół pw. św. Jadwigi, czy zabytkowe kamieniczki, które otaczają wleński rynek.

W tym mieście na Dolnym Śląsku mieszka mniej osób niż na wsiach. Leży niedaleko Jeleniej Góry