W dolnośląskich szkołach jest najwięcej w Polsce uczniów z Ukrainy. Otwarte specjalne klasy

i

Autor: Kuba Husarz

W dolnośląskich szkołach jest najwięcej w Polsce uczniów z Ukrainy. Czy będzie komu ich uczyć?

2022-09-01 16:21

W rozpoczętym roku szkolnym w dolnośląskich szkołach jest najwięcej w Polsce uczniów z Ukrainy – ponad 18 tys. dzieci. Większość z nich uczyć się będzie we Wrocławiu, gdzie liczbę klas przygotowawczych dla obcokrajowców zwiększono z 54 do 61.

Monika Dubec z wrocławskiego magistratu poinformowała, że do klas w szkołach podstawowych zapisano we Wrocławiu dotychczas 7 tys. dzieci z Ukrainy, a do szkół ponadpodstawowych około 600 uczniów.

"W ramach możliwości staramy się zapewnić miejsca w miejskich we wrocławskich przedszkolach i szkołach dla wszystkich dzieci uchodźców z Ukrainy. Ale przyznajemy, że jest to dla nas bardzo trudne i duże wyzwanie. Ale cały czas spływają jeszcze do szkół prowadzonych przez miasto wnioski z prośbą o przyjęcie dzieci do naszych placówek i na ten moment trudno ostatecznie oszacować tę liczbę. Dlatego nie ukrywamy, że jest to dla nas bardzo duże i trudne wyzwanie. Ale robimy wszystko, by mu sprostać" – powiedziała Dubec.

Wyjaśniła, że magistrat korzysta m.in. z takiej możliwości, że zwiększa liczbę dzieci w oddziałach przedszkolnych z 25 do 28, a w klasach szkoły podstawowej I-III do 29 uczniów.

"Otwieramy też od września więcej klas przygotowawczych dla obcokrajowców. Uruchomimy ich 61 w szkołach podstawowych i ok. 12 w ponadpodstawowych. W ubiegłym roku było ich 54, przed wojną w Ukrainie 41" – powiedziała Dubec.

Czytaj także: Program 300 plus. Dla kogo? Jak złożyć wniosek?

Czytaj także: Uczniowie wracają do szkół. Zobacz najlepsze MEMY! Każdy się uśmieje

"Zwiększyliśmy też liczbę klas w szkołach podstawowych. Poza tym we współpracy z UNICEF-em planujemy też otwarcie we wrześniu centrów nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy, którzy w tych właśnie centrach, łączyć się będą online i realizować obowiązek nauki w ukraińskim systemie oświaty" – wyjaśniła urzędniczka.

W szkołach nie ma komu uczyć. Brakuje 17 tysięcy nauczycieli

Jak zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, w połowie sierpnia, w szkołach brakuje blisko 17 tysięcy nauczycieli. Sytuacja właściwie z roku na rok jest coraz bardziej dramatyczna, a niedługo uczyć będą wyłącznie emeryci. Z danych resortu pozyskanych przez Dziennik Gazeta Prawna dotyczących zatrudnionych nauczycieli wynika, że nauczycieli wciąż ubywa, a na ich miejsce nie przychodzi nikt nowy. A jeżeli już ktoś się pojawia - szybko znika. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych. W zakończonym w czerwcu roku szkolnym było 689 076 nauczycieli. To oznacza, że tylko w ostatnim roku ubyło ich 6163. Jednocześnie przybyło nauczycieli, którzy uczyli mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. W zakończonym roku szkolnym było ich 45 036. To o niemal 13 proc. więcej niż przed rokiem i o 24 proc. więcej niż w 2019 r.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek poinformowała, że na Dolnym Śląsku naukę we wszystkich placówkach podjęło 18 265 uczniów z Ukrainy i w tym województwie jest ich najwięcej z Polsce. W sumie w polskich szkołach uczy się 175 tys. młodych Ukraińców.

Pojawia się więc pytanie: czy dolnośląskie i szkoły w całej Polsce są tak naprawdę gotowe na przyjęcie tylu uczniów z Ukrainy? Wydaje się to wątpliwe z powodu właśnie braków kadrowych.