Budżet Unii Europejskiej na rok 2025. Sprawdź, ile wynosi
Budżet Unii Europejskiej na rok 2025 uzgodniony został w negocjacjach pomiędzy PE a państwami członkowskimi w połowie listopada bieżącego roku. Wyniesie on dokładnie 199,4 mld euro w zobowiązaniach i 155,2 mld euro w płatnościach ogółem.
Czym są zobowiązania i płatności? Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.
Jak się okazuje, najwięcej środków - niemal 78 mld euro w zobowiązaniach i 44 mld w płatnościach - przeznaczone zostanie na politykę spójności i wzmacnianie odporności UE. Na drugim miejscu znalazła się z kolei polityka klimatyczna, a następnie:
- inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację,
- politykę sąsiedztwa (w tym handlową),
- wydatki na unijną administracje publiczną,
- zarządzanie migracją,
- wzmocnienie ochrony granic oraz wzmacnianie bezpieczeństwa i obronności UE.
W środę, 27 listopada, Parlament Europejski pochwalił się, że do budżetu udało się dodać ponad 230 mln euro na kluczowe programy. Mają one na celu m.in. zwiększenie konkurencyjności, prowadzenie działań na rzecz klimatu, pomoc humanitarną i zarządzanie granicami oraz utrzymanie środków na wsparcie Ukrainy.
"Budżet UE na 2025 r. jest o 6 proc. większy niż budżet na 2024 rok, co stanowi wzrost o 10 mld euro. To pozwoli odpowiedzieć na potrzeby Europejczyków, jednocześnie spłacając odbudowę gospodarczą Unii po pandemii, bez cięcia kluczowych programów"
- skomentował rumuński socjaldemokrata Victor Negrescu, główny sprawozdawca PE ds. budżetu.
Co ważne, budżet przewiduje również nagłe potrzeby - uwzględniono środki przewidziane na unijne instrumenty specjalne, niezaplanowane w wieloletnim budżecie UE (WRF) na lata 2021-2027, a z samego WRF udostępniono 800,5 mln euro na nieprzewidziane potrzeby. Ma pozwolić to Unii Europejskiej na szybkie reagowanie w nagłych przypadkach.
Negocjacje w sprawie budżetu toczyły się od lipca, a zaangażowane były w nie trzy strony - Komisja, Parlament oraz państwa UE. Jest to już piąty roczny budżet w ramach długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027. Jest on przeznaczony przede wszystkim na inwestycje, co ma na celu umożliwić generowanie wzrost i możliwości w całej Unii Europejskiej.