Odcinkowy pomiar prędkości. Rekord na trasie Kostomłoty – Kąty Wrocławskie
Serwis rankomat.pl przygotował zestawienie efektywności fotoradarów i systemów odcinkowych pomiarów prędkości. Dane, które przeanalizowano z 2023 roku mogą szokować, szczególnie w przypadku rejonu Wrocławia.
Dolnośląski odcinek autostrady A4 między węzłem Kostomłoty a węzłem Kąty Wrocławskie przoduje w rankingu zarejestrowanych przypadków wykroczeń w całym kraju. System uruchomiony dopiero w lipcu ubiegłego roku wykrył w ciągu sześciu miesięcy ponad 152 tysiące przekroczeń prędkości. To niemal 900 przypadków dziennie. Tym samym ten podwrocławski odcinek pomiaru prędkości jest rekordzistą w skali całego kraju.
Na tym ośmiokilometrowym odcinku obowiązuje ograniczenie do 110 km/h ze względu na brak pasa awaryjnego. Mimo to wielu kierowców zdecydowało się jechać zdecydowanie szybciej.
- Fotoradary, choć nielubiane przez kierowców, realnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Według statystyk policji, w 2023 roku na 19 tys. wypadków spowodowanych przez kierowców, powodem 4,2 tys. było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Kierowcy zapominają o przestrzeganiu przepisów kosztem swojego bezpieczeństwa, a czasem nawet życia. Urządzenia monitorujące prędkość są narzędziem, które mają im o tym przypominać – komentuje Katarzyna Gaweł, ekspert motoryzacyjny rankomat.pl.
Aby uzmysłowić skalę przekroczeń na podwrocławskim odcinku najlepiej ją porównać z innymi miejscami. Na drugiej pozycji w rankingu znalazł się odcinkowy pomiar prędkości między Skomielną Białą a Naprawą koło Rabki-Zdrój. Tutaj zanotowano ponad 27,4 tys. przypadków naruszeń przepisów prawa. Na trzecim miejscu jest obwodnica Białobrzegów, gdzie odnotowano 25,5 tys. przypadków.
Przejazd na czerwonym świetle. Skrzyżowanie ulic Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej we Wrocławiu
Sam Wrocław niestety przoduje także w innym typie niechlubnych rekordów – w przejeżdżaniu na czerwonym świetle. Według danych Głównego Inspektoratu Drogowego fotoradar zamontowany na skrzyżowaniu ul. Na Ostatnim Groszu i Bystrzyckiej zarejestrował najwięcej wykroczeń związanych z przejeżdżaniem na czerwonym świetle. W 2023 roku było tu takich przypadków 12,5 tysięcy. Dla porównania w całym kraju było takich przypadków 38 tysięcy.
Polecany artykuł: