Typowy Polak na wakacjach. Psycholożka z Wrocławia komentuje
Wyjeżdżając na wakacje, niektóre zachowania są charakterystyczne dla każdego z nas. Psycholożka z Wrocławia, dr Beata Rajba, we wpisie na Facebooku skomentowała, jak wygląda typowy Polak na urlopie. Jako pierwsze wspomniała, że co trzecia osoba zostanie w domu. Ci jednak, którzy wyjadą, chętniej wybiorą morze niż góry. Coraz częściej będą to też krótsze podróże niż np. na dwa tygodnie.
Psycholożka podkreśliła też, że Polak zabierze pracę na wakacje lub też znajdzie dodatkową formę zarobku. Co więcej, dr Beata Rajba wspomina, że 69 proc. osób na urlopie sprawdza służbową pocztę, 63 proc. odbiera telefon służbowy, a co 10. wykonuje standardowe obowiązki zawodowe.
"Polacy są drugim w Europie narodem, w którym odsetek pracujących w czasie wyjazdów wakacyjnych jest najwyższy, z wynikiem 32%. Wyprzedzają nas wyłącznie Portugalczycy (39%.)" - pisze dr Beata Rajba we wpisie na Facebooku.
Psycholożka z Wrocławia podkreśliła, że Polak na wakacjach wypije cztery szklanki piwa dziennie. Wciąż jest to jego ulubiony napój. Dodatkowo, dr Beata Rajba przypomina, że często wrzucamy zdjęcia z urlopu do Internetu przed powrotem, czym narażamy się na włamanie. Koniec końców, wracamy zmęczeni, a z naszych ust pada słynne zdanie: "Po urlopie trzeba odpocząć".
Jak wypocząć na urlopie?
Dr Beata Rajba, w rozmowie z portalem stronazdrowia.pl, wskazała kilka rad, jak naprawdę odpocząć na wakacjach oraz, ile powinien trwać dobry urlop. Psycholożka podkreśliła w rozmowie, że badania mówią o 5-8 dniach urlopu. Ważne jest też to, jak wypoczywamy oraz to, czy spędzamy czas na kłótniach, piciu alkoholu czy faktycznym relaksie.
Oto trzy porady, które pomogą Ci umiejętnie odpoczywać:
- Przygotuj wszystko wcześniej:
- lista rzeczy do spakowania;
- bilety;
- informacje o ciekawych miejscach do zwiedzenia;
- nocleg.
- Wykreśl ze słownika słowo "muszę":
- przez pierwsze dni będziemy myśleć o pracy, ale pamiętajmy, że urlop to nasze prawo, a pracodawca ma obowiązek oddelegować kogoś na czas naszej nieobecności do pełnienia pewnych obowiązków.
- Postaw na relacje:
- relacje decydują o naszym szczęściu i dobrostanie;
- szukajmy kompromisów, umilajmy sobie nawzajem czas, dbajmy o potrzeby towarzyszy podróży i ułatwiajmy im dbanie o nasze.