Karolek, młody mieszkaniec Dolnego Śląska, widoczny na zdjęciu chorował na ciężką białaczkę. Uratować mógł go jedynie przeszczep szpiku. Bliźniak genetyczny znalazł się w Niemczech.
- Ja bardzo chciałabym poznać tę dawczynię! Miałam już tysiąc razy zamiar napisać do niej list! Ale ja ciągle płaczę, teraz też płaczę, jak sobie o tym myślę - mówiła wzruszona Dorota Walczak, mama Karolka.
Z kolei dorosły Bartosz Nestorowski podarował życie osobie z Kanady, dzięki swoim komórkom macierzystym.
- Dostajemy igłę w jedno przedramię, igłę w drugie przedramię i po prostu maszyna wyciąga krew z jednej strony i wpuszcza z powrotem z drugiej strony. Zrobiłem to, bo jestem zdrowy i chciałem komuś pomóc - mówi młody dawca.
Dzięki akcji edukacyjnej w dolnośląskich szkołach o tytule "komórkomania" do bazy przybyło 3600 potencjalnych dawców. Od września 2016 roku dzięki wsparciu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, fundacja organizuje akcję #KOMÓRKOMANIA. W ubiegłej edycji wzięło w niej udział 40 placówek. Grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice angażując się w organizację akcji przyczyniają się bezpośrednio w szerzenie idei dawstwa szpiku.
Dzięki akcji "komórkomania" przez ostatnie 4 lata udało się pozyskać 15 świadomych dawców szpiku na Dolnym Śląsku, a ogólna ich liczba od 2016 r w województwie to 411.
- Są dwie metody pobrania: z talerza kości biodrowej to 20% i z krwi obwodowej komórki macierzyste to 80% pobrań - mówi Joanna Ruchała z fundacji DKMS.
Jak zostać dawcą? Najpierw sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku i zamów pakiet poprzez formularz rejestracyjny na stronie DKMS. Zamówiony pakiet zostanie wysłany do Ciebie na wskazany adres w ciągu 2 dni.