Twierdza Srebrna Góra walczy o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Twierdza Srebrna Góra przechodzi ostatnio prawdziwą metamorfozę. Zagruzowana i nieużywana przez lata część dawnych izb mieszkalnych i wartowni została odnowiona. W wyniku prac powstały:
- miejsca noclegowe dla 60 osób,
- recepcja,
- sale wielofunkcyjne do zajęć manualnych i edukacyjnych,
- sale do imprez kulturalnych, wystaw i przestrzeni restauracji.
Do realizacji tego zadania trzeba było najpierw zadbać o przyłącze wodociągowe i energetyczne, co również stanowi ważny krok w historii twierdzy. Choć pierwotnie zakładano, że projekt kosztował będzie niecałe 16 mln zł, ostatecznie na remont wydano ponad 26 mln!
Grzegorz Basiński, kierownik ds. remontowo-konserwatorskich Twierdzy Srebrna Góra, podkreśla, że ostatnie działania, ale również kroki podjęte na przestrzeni ostatnich 20 lat, to jasny sygnał i efekt starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wpis ten twierdza nie będzie starać się jednak sama. Na konferencji, podczas której prezentowano efekty ostatnich prac, podpisano list intencyjny z niemiecką twierdzą Königstein.
- Na konferencji obecni byli reprezentanci Festung Königstein w Niemczech – dr AndréThieme i dr Markus Bitterlich – którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie ochrony dziedzictwa militarystycznego. Podpisanie listu intencyjnego między obiema twierdzami otworzyło nowy rozdział w międzynarodowej współpracy na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wpisu Twierdzy Srebrna Góra na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaprezentowaliśmy również Plan Zarządzania i postawiliśmy kolejny krok na drodze do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Celem dokumentu jest określenie cech szczególnych Twierdza Srebrna Góra, których znaczenie kulturowe i przyrodnicze, w mniemaniu autorów, jest tak wyjątkowe, że przekracza granice narodowe oraz ma powszechne znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń całej ludzkości – mówi prezes Emilia Pawnuk.