8 miejsc, które musisz odwiedzić zimą na Dolnym Śląsku
Dolny Śląsk to region, który jest bogaty w atrakcje i chodzi tu nie tylko o zabytki, ale i piękną przyrodę. To jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów naszego kraju. Zimą ma szczególnie wiele do zaoferowanie ze względu na góry. W Karkonoszach poczujecie się jak w baśniowym świecie.
Gdzie pojechać zimą na Dolnym Śląsku? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, z których warto skorzystać.
1. Twierdza Kłodzko w zimowej scenerii
Twierdza Kłodzko, czyli jeden z najciekawszych dolnośląskich zabytków sztuki militarnej. Jest do tego bardzo dobrze zachowana i pochodzi z przełomu XVII-XVIII wieku. Z lotu ptaka wyglądająca jak gwiazda i zdecydowanie dominuje w panoramie miasta. Przypomina o historii i strategicznym położeniu Kłodzka. Z ciekawostek, warto nadmienić, że w jej murach więziono m.in. powstańców styczniowych i więźniów politycznych, a podczas II wojny światowej jeńców wojennych różnej narodowości. W 1944 roku uruchomiono w Twierdzy Kłodzko zakłady produkujące części do pocisków rakietowych V-1 i V-2 oraz aparaturę do łodzi podwodnych.
W czasie powodzi twierdza stała się centrum logistycznym przy pomocy powodzianom. Trafiały tu transporty z pomocą, a później rozwożone są dalej do potrzebujących.
Twierdza Kłodzko zaprasza w swoje progi codziennie od godz. 9.00 do 16.00. Są dwie trasy zwiedzania – górna część fortyfikacji i podziemny labirynt chodników kontrminerskich. Ruszyło także nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Szczegóły na stronie www.twierdza.klodzko.pl.
2. Baśniowy Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w zimowej scenerii wygląda zjawiskowo. To miejsce, które jest na liście top zabytków w całej Polsce. Zimą poczujemy się tu magicznie, jak w lodowej krainie.
Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Ten wielki budynek posiada łącznie ponad 400 pomieszczeń, a wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600. Budowa zamku ukończona została w XIV wieku.
3. Zimowy Świeradów-Zdrój. Tu poczujesz uzdrowiskowy klimat
Wolicie nieco mniej zatłoczone miejsca na Dolnym Śląsku? Świeradów-Zdrój zimą będzie idealny. Zobaczymy tu piękne śnieżne krajobrazy i poczujemy uzdrowiskowy klimat. To idealna opcja dla tych, którzy chcą zorganizować zimowy weekend na Dolnym Śląsku. Skorzystamy tu z wielu atrakcji. To m.in. ośrodek narciarski, czy kolej gondolowa. Warto też pójść do Pijalni Wód Mineralnych, która znajduje się w Domu Zdrojowym. Ogromne wrażenie robi Hala Spacerowa. Miasteczko ma naprawdę wyjątkowy klimat, nie jest przesiąknięte komercjalizmem, zachwyca spokojem.
4. Karpacz i perła Karkonoszy – Śnieżka
Śnieżka to gwiazda Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem i wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich – to świetnym punkt widokowy, z którego można podziwiać rozległe panoramy na cały region. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to widoczność sięga tu 200 km. Symbolem Śnieżki jest przypominający UFO budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW – obiekt od zawsze kojarzony jest z latającymi spodkami.
Na szczyt Śnieżki można dojść na kilka sposobów. To m.in. najbardziej znany niebieski szlak, który zaczyna się w Karpaczu przy Świątyni Wang. Jest też np. czarny szlak zaczynający się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę.
5. Góry Wałbrzyskie – spokojne szlaki dla każdego
Szukacie spokojnej opcji na zimowe wypady? Polecamy Góry Wałbrzyskie. Znajdziemy tu wiele rewelacyjnych i do tego łatwych tras dostępnych dla każdego. Jedną z opcją są Niedźwiadki - niewielkie wzniesienia znajdujące się w granicach miasta Wałbrzych. Szlak przez ich szczyty nie należy do wymagających. Po drodze warto zobaczyć m.in. Park miejski im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu, dom turysty Harcówka z tarasem widokowym, a także mauzoleum z okresu III Rzeszy, gdzie podobno odprawiano liczne msze.
6. Jak Dolny Śląsk to Kudowa Zdrój i Góry Stołowe!
Kudowa-Zdrój to wspaniały górski kurort i piękne uzdrowisko ziemi kłodzkiej. W samej tylko Kudowie wartych odwiedzania miejsc jest cała masa, jak chociażby jedyna w Polsce Kaplica Czaszek, Park Zdrojowy w stylu angielskim, sanatoria i Skansen w dzielnicy Pstrążna. Kudowa-Zdrój ma też niezwykłe położeniu u podnóży magicznych Gór Stołowych. Warto skorzystać z jednego ze szlaków turystycznych i wybrać się na wędrówkę. Polecamy wyprawę od Narożnika przez dawny kamieniołom do Białych Skał. Szlak ten gwarantuje niezapomniane wrażenia.
7. Odwiedź piękny Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
W dniach od 29 listopada 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku we Wrocławiu trwa Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak zawsze można tam skosztować grzańca w słynnym buciku i wiele różnych smakołyków, w tym np. szaszłyków, chleba ze smalcem czy owoców w czekoladzie.
Jarmark jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00 z wyjątkiem:
24 grudnia 2024 (Wigilia) - w tym dniu Jarmark będzie zamknięty
25 grudnia 2024 (I dzień Świąt) - w tym dniu Jarmark będzie zamknięty
26 grudnia 2024 (II dzień Świąt) - w tym dniu Jarmark będzie otwarty od godz.13:00
31 grudnia 2024 (Sylwester) - domki z artykułami przemysłowymi otwarte do godz.17:00, domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00 (1 stycznia 2025)
1 stycznia 2025 (Nowy Rok) - Jarmark będzie zamknięty.
8. Rudawy Janowickie – Wielka Kopa i Kolorowe jeziorka
Dla spragnionych zimowych wędrówek po górach polecamy także Rudawy Janowickie. Ich atrakcją są Kolorowe Jeziorka, położone na północnym zboczu góry, w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Jeziorka powstały w wyniku eksploatacji pirytu i są rozrzucone na różnych wysokościach. Atrakcją jest także Wielka Kopa – w zimowej scenerii jest bajeczna.