To urządzenie pozwoli uzyskiwać wodę pitną z oceanu. Wymyśliła je Polka!

2020-11-13 7:35

Ziemia w 70 % składa się z wody, ale niestety ponad 90% tej wody to woda słona, czyli niezdatna do picia. Jej uzdatnianie to proces czasochłonny. Dzięki innowacyjnemu projektowi doktorantki z Politechniki Wrocławskiej uzyskiwanie wody z oceanu będzie o wiele prostsze i wydajniejsze!

Doktorantka Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Przybyła, opracowała niezwykłe urządzenie, które pozwoli pozyskiwać słodką wodę z oceanu i sprawić, że będzie zdatna do picia. Jak działa takie cudo techniki?

Projekt Icemill opisuje ogromną instalację przypominająca swym wyglądem diabelski młyn. Urządzenie wykorzystuje zjawisko odsalania przez zamrażanie wody. Roztwór wody morskiej ma niższą temperaturę zamarzania niż czysta woda więc w trakcie zamrażania, najpierw krystalizacji ulega woda, oddzielając się od słonego roztworu w postaci lodu.

Projekt składa się z  kilku najważniejszych elementów. Zewnętrzny pierścień porusza się niezależnie, a wokół niego rozmieszczone są specjalne młyny odsalające. Działają one w trzyfazowym trybie: produkcji lodu, oczyszczenia oraz topienia.

Koncepcja zakłada budowę tej wyjątkowej konstrukcji i osadzenie jej w strukturze żyroskopu. Pozostała w mechanizmie solanka samoczynnie wypływałaby z układu. Po zakończonym procesie produkcji cylindry pełne zdatnej do picia wody byłyby transportowane na ląd.

Projekt Icemill zdobył uznanie na całym świecie i zdobył kilka nagród oraz wyróżnień - między innymi pierwsze miejsce w konkursie reThinking Comeptition. Projekt doktorantki trafił na wystawę główną międzynarodowego festiwalu Abierto Mexicano de Diseno.

Pomysł Polki został też przedstawiony na wystawie „Design and Utopia: From Manifesto to Action" w Muzeum Franza Mayera w Meksyku. 

Typowe teksty rodzeństwa - czy potrafisz je dokonczyć?
Pytanie 1 z 11
'Spadaj!' wtedy rodzeństwo odpowiada:
ESKA XD #009