szpital tymczasowy we Wrocławiu

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Byliśmy na budowie Szpitala Tymczasowego we Wrocławiu. Zobacz WIDEO!

2020-11-12 14:59

4 hale dla pacjentów, apteka, magazyny i część socjalna - z tego będzie się składać szpital tymczasowy, który powstaje w Centrum Kongresowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Placówka na ok. 400 łóżek i 50 miejsc respiratorowych ma być gotowa pod koniec listopada.

Szpital dla chorych na COVID-19, przeznaczony dla pacjentów z Dolnego Śląska, zostanie zlokalizowany w Centrum Konferencyjnym Hotelu „Terminal” przy ul. Rakietowej 33 na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu. Znajdzie się w nim 400 miejsc dla chorych, w tym 50 stanowisk wyposażonych w respiratory. Obok bazy łóżkowej, w placówce będą m.in. sale zabiegowe, pracownie diagnostyczne oraz apteka. Do zarządzania jednostką wybrany został - przez Wojewodę Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego - Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Szpital będzie składał się z 4 hal dla pacjentów, apteki, magazynów i części socjalnej. Dwie hale już stoją. W tej największej medycy będą obserwować pacjentów z góry - na antresoli. Widać już też szkielety 2 kolejnych hal:

- Budują się właśnie dwie hale: Hala OIOMOWA tak zwana, czyli pacjenci respiratorowi i druga część dla pacjentów tlenowych, którzy będą pod specjalny nadzorem - mówi Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody i dodaje, że wyzwaniem są instalacje gazów medycznych oraz część teleinformatyczna:

- Część diagnostyki będzie odbywała się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Musimy to wszystko podłączyć do ich systemu, ponieważ tutaj będzie robione zdjęcie, a diagnostyką zajmą się na Borowskiej - dodaje Bluj.

Hotel dostępny będzie dla lekarzy. Szpital pomieści 400 osób z 10% rezerwą. Przypomnijmy, że Szpital Tymczasowy cały czas szuka ok. 900 pracowników.

- W tej chwili zgłosiło się 520 osób, to są lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, duża grupa pracowników administracyjnych, kierowcy, osoby, które mogłyby pracować w ochronie tego obiektu - mówi Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

A wśród chętnych są też lekarze z Rosji i Ukrainy. Zgłosił się również polski lekarz z Kanady, który przylatuje specjalnie aby pomóc.

Budowa szpitala tymczasowego we Wrocławiu