zbrodnia miloszycka

i

Autor: Jerzy Kamiński Zdjęcie dzięki uprzejmości tuoława.pl

Zbrodnia miłoszycka. Rodzice Małgosi: Dajcie temu dziecku spokojnie leżeć w grobie!

2020-09-15 19:32

Zbrodnia miłoszycka. Dowody były źle przechowywane, a opinie biegłych są nierzetelne - to główna linia obrony oskarżonych o zbrodnię miłoszycką. Dziś we wrocławskim sądzie wybrzmiały ostatnie głosy stron. 25 września zostanie ogłoszony wyrok i okaże się, czy Norbert Basiura i Ireneusz M. zostaną skazani za gwałt i brutalne zamordowanie nastoletniej Małgosi w 1997 roku.

We wtorek we wrocławskim sądzie okręgowym ostatni raz przed wyrokiem strony zabrały głos. Tym razem sąd wysłuchał oskarżonych Irenusza M. i Norberta Basiurę oraz ich obrońców. 

Prokurator uważa, że ślady DNA obu oskarżonych to mocne dowody, natomiast obrońcy, że są to dowody pośrednie i  nierzetelnie zbadane.

- Dowody, które są w aktach sprawy i dowody przedstawione przez prokuraturę zdaniem obrony nie obciążają mojego klienta. W tym przypadku my nawet nie mamy związku przyczynowo-skutkowego. Prokurator nie przedstawił skąd, jak ani kiedy mój klient znalazł się w tamtym miejscu - mówiła podczas głosów stron Renata Kopczyk, obrońca Norberta Basiury, który nie przyznaje się do winy.

- Jestem synem, ojcem oraz mężem, a także strażakiem. Wszyscy, którzy mnie znają albo mieli ze mną do czynienia, powtarzają, że zawsze można na mnie liczyć, nie mam w sobie agresji - mówił podczas swojego przemówienia Basiura.

Niewinność próbował udowodnić także drugi oskarżony, Ireneusz M. Jego przemowa trwała nawet kilka godzin, ponieważ chciał się odnieść do każdego najmniejszego aspektu sprawy.

- Pobrano mi pięć razy krew na samym początku, zbadano i wykluczono jakikolwiek mój udział. Dziwnym trafem po 23 latach znajduje się moje DNA - mówi do sądu Ireneusz M.

Prokurator chce dla Norberta Basiury 25 lat więzienia, a dla Ireneusza M. dożywocia. Przypomnijmy, sprawa dotyczy brutalnego mordu na piętnastoletniej Małgorzacie K. podczas nocy sylwestrowej 1996/1997 r. w Miłoszycach. Za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę.

Podczas wtorkowej rozprawy nie zabrakło odwołań właśnie do zdarzeń związanych z Tomaszem Komendą. Mimo że mężczyzna jest już na wolności, adwokaci w swoich przemówieniach porównali aktualny stan rzeczy, do tej sprzed lat, przypominając sądowi, że już raz wydano wyrok tylko na podstawie opinii biegłych i okazał się niesłuszny. 

Nazwisko Komenda wywołali także rodzice ofiary. W swoich przemówieniach krytykowali powstanie filmu "25 lat niewinności" i chcą nawet wnieść pozew do sądu przeciwko producentowi.

- Film o tobie bez dziewczyny zgwałconej przez ciebie jest nic nie wart. Prosiliśmy: dajcie temu dziecku spokojnie leżeć w grobie. A ty się skupiasz na tych milionach. Od Małgosi to won - mówił ojciec Małgorzaty K. 

Rodzice dziewczyny w trakcie procesu wyszli na ulicę z transparentami na znak protestu przeciw premierze filmu.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?