Spis treści
- Mieszkańcy Dolnego Śląska zgłosili prawie 60 tys. spraw do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
- To najczęstsze zgłoszenia do KMZB na Dolnym Śląsku
- Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Mieszkańcy Dolnego Śląska zgłosili prawie 60 tys. spraw do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Od początku tego roku mieszkańcy województwa dolnośląskiego wprowadzili do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa prawie 60 tys. zgłoszeń. Już od wielu lat w czołówce zgłaszanych problemów są:
- przekraczanie prędkości;
- nieprawidłowe parkowanie.
Tylko w ciągu pierwszego miesiąca 2025 toku prawie 20 tys. zgłoszeń dotyczyło przypadków przekraczania dozwolonej prędkości. Z kolei nieprawidłowe parkowanie jest na drugim miejscu. Co więcej, mieszkańcy regionu nanosili na mapę również miejsca, w których osoby spożywają alkohol oraz te z niewłaściwą infrastrukturą drogową, czy też dzikie wysypiska śmieci.
"W każdym roku mieszkańcy Dolnego Śląska nanoszą na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń. Wszystkie są przez policjantów sprawdzane. To ogromna liczba lokalnych małych i większych problemów. Dzięki zgłoszeniom z mapy, policjanci dowiadują się, co jest najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnej, gdzie mieszkańcy mają problem z nieprawidłowo parkującymi pojazdami, gdzie notorycznie przekraczana jest prędkość, gdzie gromadzą się osoby bezdomne lub ktoś urządził dzikie wysypisko śmieci. Teraz każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy."
czytamy w informacji Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.
To najczęstsze zgłoszenia do KMZB na Dolnym Śląsku
Warto pamiętać, że mapa służy do zgłaszania uciążliwych oraz powtarzających się przypadków naruszenia przepisów. Nie należy tam zgłaszać przypadków incydentalnych, a tym bardziej takich, które wymagają pilnej interwencji. Zgłoszenie KMZB nie zastępuje bowiem pilnej potrzeby interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
To najczęstsze zgłoszenia w KMZB na Dolnym Śląsku, dzięki którym zagrożenie zostało wyeliminowane:
- na terenie Świdnicy dzielnicowy z Posterunku Policji w Dobromierzu, sprawdzając zgłoszenia w KMZB, odnalazł na terenie gminy wysypisko śmieci. Mundurowy ustalił właściciela znaleziska. Dotarł do niego dzięki dobrej współpracy z mieszkańcami swojego rejonu. Mężczyzna już poniósł karę za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, a śmieci zostały posprzątane;
- na terenie Wrocławia w związku ze zgłoszeniem na mapie dotyczącym zażywania środków odurzających przy ul. Jaracza, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KP Wrocław-Śródmieście w wyniku realizacji sprawy zatrzymali mężczyznę, który posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany;
- w powiecie trzebnickim, gminie Oborniki Śląskie, policjanci zweryfikowali zgłoszenie mieszkańców dotyczący grupowania się młodzieży i przejawów demoralizacji w konkretnym miejscu. Patrol dokonując kontroli wskazanego miejsca zatrzymał kobietę, która posiadała przy sobie środki w postaci amfetaminy. Następnie w dalszym toku postępowania został zatrzymany mężczyzna rozprowadzający nielegalne środki. Przedstawiono mu zarzuty.
Podobnych zgłoszeń było bardzo wiele. Dowodzi to, że warto korzystać z tej formy anonimowej komunikacji policjantów ze społeczeństwem.
Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Naniesienie zgłoszenia zajmuje mniej niż minutę. Na stronie mapy musimy zlokalizować swoją miejscowość oraz konkretną ulicę lub punkt z problemem. Na naniesionym znaczniku wybieramy jedną z kategorii zagrożenia i gotowe. W mapie pojawiły się też nowe funkcjonalności. Od teraz możemy zamieścić dodatkowy opis czy przesłać zdjęcie, a wszystko jest intuicyjne i proste w obsłudze.