Pomimo długiej walki Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia o wpisanie Solpolu do rejestracji zabytków i jednocześnie nadania mu ochrony przed decyzją rozbiórkową, budynek zniknął z powierzchni ziemi we wrześniu 2022 r. Właścicielem gruntu została firma Noho Investment z Krakowa. W sieci pojawiły się najnowsze wizualizacje apartamentowca, który pojawi się w jego miejscu.
– Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi. Elewację zaprojektowano z myślą o randze miejsca i nadaniu jej ponadczasowego charakteru i podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach – czytamy na Facebooku architektów z Roark Studio.
Polecany artykuł:
Historia Solpolu
Dom towarowy Solpol wybudowany został w latach 1992 – 1993 przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Styl architektoniczny w jakim został zbudowany to postmodernizm.
Od początku lat 90. na działce, na której powstał Solpol działały prowizoryczne parterowe budynki gastronomiczno-handlowe. W 1991 roku działkę kupił Zygmunt Solorz. Projekt nowego domu towarowego powstał w pracowni architektonicznej Studio Ar-5 prowadzonej przez Wojciecha Jarząbka.
Solpol otwarto 6 grudnia 1993 roku. Obiekt wyróżniał się nie tylko wyglądem. Mieszkańcy zwracali uwagę na jego nowoczesność na tle innych tego typu wrocławskich miejsc. Jednym się podobał, inni uznali go za kicz.