Jelenia Góra, jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. To siedziba Karkonoskiego Parku Narodowego
Na Dolnym Śląsku możemy odwiedzić wiele miejscowości, które wzbudzają zachwyt. Są tu miasta z historycznymi murami obronnymi, wielowiekowymi starówkami, jak i też klimatyczne wsie z krajobrazem jak w Szwajcarii. Niektóre z miejscowości przypominają włoskie miasteczka jak z Toskanii. Dolny Śląsk zaskakuje na każdym kroku. Turystów przyciąga także Jelenia Góra, która leży w Kotlinie Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr. Miasto otaczają Góry Izerskie i Pogórze Izerskie od zachodu, Góry Kaczawskie od północy, Rudawy Janowickie od wschodu oraz majestatyczne Karkonosze od południa. Dzięki temu miasto jest idealną bazą wypadową na górskie szlaki. To np. szlak z Jagniątkowa na Śnieżne Kotły, czy z Jeleniej Góry na Kapitański Mostek.
Turyści odwiedzający Jelenią Górę cenią sobie bliskość Karkonoskiego Parku Narodowego. Miasto zwane bramą do Karkonoszy jest siedzibą KPN. Karkonoski Park Narodowy utworzono 16 stycznia 1959 roku. Cały teren parku ma powierzchnię niemal 6 tysięcy hektarów. To właśnie na terenie Karkonoszy możemy podziwiać słynną Śnieżkę, Wielki Szyszak, Łabski Szczyt, czy Szrenicę. Działają tu dwie kolejki linowe – na Szrenicę i na Kopę. Dlaczego warto odwiedzić Jelenią Górę? Zobaczcie galerię.
Najlepsze atrakcje w Jeleniej Górze. Co trzeba zobaczyć w tym malowniczo położonym mieście?
Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze? Będąc na urlopie w tym mieście warto wybrać się do Karkonoskiego Parku Narodowego i zobaczyć chociażby Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad w Karkonoszach, o wysokości 20 metrów. Pod względem przyrodniczym ciekawe jest Wzgórze Krzywoustego i wieża „Grzybek” – to świetny punkt widokowy na całą Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.
W Jeleniej Górze warto zobaczyć m.in. Ratusz Miejski z XVIII wieku, Bazylika św. Erazma i św. Pankracego, budynek Teatru im. C.K. Norwida, Brama Wojanowska, kościół Podwyższenia Krzyża św., a także mury obronne z basztami. Na uwagę zasługuje cały Plac Ratuszowy z pięknymi kolorowymi kamienicami.
Warto zobaczyć Uzdrowisko Cieplice.
- Pierwszy naukowy opis właściwości cieplickich wód pochodzi już z XVI wieku. Współczesne analizy wskazują, że swoją skuteczność zawdzięczają zawartości związków siarki, krzemu i fluoru, a także wysokiej temperaturze, dochodzącej do 90 stopni Celsjusza. Dawniej kuracja polegała głównie na leczniczych kąpielach, dziś wykonuje się tu szeroki wachlarz zabiegów z zakresu wodolecznictwa, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa
– zachęca Miasto Jelenia Góra na swojej stronie internetowej.
W samej Jeleniej Górze jest kilka ciekawych muzeów. Największe to Muzeum Karkonoskie, w którym poznamy historię miasta i regionu, jest tam też wnętrze charakterystycznej chałupy wiejskiej. Ponadto są m.in. Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, czy Podziemia Time Gates - Bramy Czasu.
Zamek Chojnik pełen mrocznych tajemnic. 10 km od Jeleniej Góry
Zamek Chojnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce położony jest zaledwie 10 km od Jeleniej Góry. Znajduje się na skalistej i stromej górze na wysokości 627 m.n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Z zamkiem związana jest przerażająca legenda o księżniczce Kunegundzie. Córka zamożnego właściciela zamku chciała, żeby kandydat na jej męża objechał konno położone na zboczu zamkowe mury. Wielu śmiałków próbowało - niestety spadali w przepaść i ginęli w Piekielnej Dolinie. Któregoś razu przybył rycerz z Krakowa, któremu udało się dokonać tego wyczynu. Księżniczka wyszła mu na powitanie, a ten oznajmił jej, że nie chce się wiązać z tak okrutną kobietą, przez którą zginęło tak wielu ludzi. Upokorzona Kunegunda rzuciła się w przepaść z murów zamku.
Przyszły prezydent USA w Jeleniej Górze
Z ciekawostek Jelenią Górę i okolicę odwiedził w 1800 roku John Quincy Adams (1767 – 1848), późniejszy, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pełnił wówczas funkcję ambasadora USA w Prusach.
„Nic nie może być piękniejszego nad położenie samej Jeleniej Góry: pięknie zbudowane miasto z wieloma okazałymi budynkami w dolinie, otoczone wzgórzami ze wszystkich stron, ze wspaniałym widokiem na Karkonosze”
– tak opisywał Jelenią Górę John Quincy Adams.