Polskim kandydatem do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju, w którym od ponad 50 lat mieści się Muzeum Papiernictwa.
- Trzy kolejne rody papierników prowadziły tu przez kilka stuleci produkcję słynącego z wysokiej jakości papieru czerpanego. Stosowanie pionierskich metod produkcyjnych już w XVIII wieku przyniosło przedsiębiorstwu duży rozgłos
– informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W miniony wtorek (4 marca) w Dusznikach-Zdroju odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca wpisu europejskich młynów papierniczych na listę UNESCO. Na Dolnym Śląsku spotkali się przedstawiciele Polski, Czech, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Polska jest liderem inicjatywy. Do 15 września ma przekazać wniosek do Centrum Światowego Dziedzictwa. Jeśli ocena będzie pozytywna nastąpi opracowanie wniosku nominacyjnego do UNESCO.
Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju to unikat w skali Polski i Europy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla na swojej stronie, że Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest unikatowym zabytkiem techniki nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Jego historia liczy już ponad 500 lat.
- Nie tylko przetrwał jako jeden z nielicznych tego typu obiektów w autentycznej lokalizacji, z oryginalnym układem budynków i tej samej formie, ale nadal prowadzona jest w nim produkcja ręcznie czerpanego papieru
– czytamy na stronie MKiDN.
Wytwarzany tutaj papier należał do najlepszych
Warto zwrócić uwagę na wyjątkowość dusznickiego młyna. Obiekt znajdujący się w uzdrowiskowym mieście powstał przed 1562 rokiem. Okres świetności papierni trwał do XVIII wieku, a wytwarzany papier należał do najlepszych na Śląsku. Wykorzystywali go m.in. artyści, w tym Fryderyk Chopin. W XIX wieku młyn stopniowo zaczął podupadać z powodu rozwoju maszynowej techniki produkcji papieru. W 1968 roku w obiekcie otworzono Muzeum Papiernictwa. Do dziś muzeum udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone historii papieru, a także jego roli w rozwoju cywilizacji.
Dusznicki młyn z pięknymi dekoracjami
Charakterystyczna fasada budynku powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. - Wyróżnia ona do dziś dusznicki obiekt spośród zachowanych w Europie papierni. Jego charakterystyczną cechą są pomieszczenia reprezentacyjne, w których znajduje się pokrywająca ściany i strop polichromia, łącząca elementy malarstwa architektonicznego, krajobrazowego i figuralnego, wykonana w trzecim ćwierćwieczu XVIII wieku na zamówienie królewskiego papiernika Johanna Josepha Ossendorfa. Taki sposób dekoracji reprezentacyjnych wnętrz zakładu produkcyjnego pochodzącego sprzed epoki rewolucji przemysłowej jest unikatem w skali Europy i świata – podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju:
- listopad-kwiecień (od wtorku do niedzieli w godz. 9-15)
- maj – sierpień (od poniedziałku do soboty w godz. 9-18 oraz w niedziele w godz. 19-16)
- wrzesień-październik (od poniedziałku do soboty w godz. 9-17, w niedziele 9-16)
Ten dolnośląski zabytek może trafić na listę UNESCO. Dusznicki młyn to unikat w skali światowej
Polecany artykuł: