"Spójrzmy na Internet oczami dziecka". Wyniki badań Rzeczniczki Praw Dziecka
12 lutego 2025 roku mogliśmy zapoznać się z wynikami najnowszych badań na zlecenie Rzeczniczki Praw Dziecka, Moniki Horny-Cieślak. Dotyczyły one wyzwań, z jakimi mierzą się młodzi ludzie w Internecie. Zostały przeprowadzone w dniach 23 października - 6 grudnia 2024 roku.
Łącznie zebrano dane od 1604 uczniów w wieku 12-17 lat. Wynika z nich m.in. że częściej na niepokojące materiały trafiają:
- dziewczęta (85 proc.) niż chłopcy (77 proc.);
- uczniowie szkół ponadpodstawowych (86 proc.) niż podstawówek (75 proc.).
Według młodzieży najbardziej szkodliwymi zjawiskami w sieci są:
- hejt - 84 proc.;
- stalking - 77 proc.;
- publikowanie treści bez zgody przedstawionej osoby - 74 proc.
Co ciekawe, dziewczyny znacznie częściej niż chłopcy wskazują hejt (90 proc.) oraz tworzenie i przerabianie zdjęć przez AI (55 proc.) jako zjawiska niebezpieczne. Z kolei, chłopaki za bardziej niepokojące uznają włamania na profil (73 proc.) oraz scamy (71 proc.). Zaledwie też tylko jeden procent ankietowanych nie widzi żadnych zagrożeń w sieci.
- Wyniki badań pokazują, że młodzi ludzie na co dzień mierzą się z poważnymi wyzwaniami w środowisku cyfrowym, w którym spędzają często większość swojego wolnego czasu. Hejt, stalking czy nieautoryzowane publikowanie treści to tylko niektóre z zagrożeń, które realnie dotykają nastolatków i bezpośrednio wpływają na nasze poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie zostali z tym sami. Potrzebujemy otwartego dialogu międzypokoleniowego i realnego wsparcia. Zarówno ze strony dorosłych, jak i rówieśników. Musimy budować przestrzeń, w której każdy młody człowiek będzie wiedział, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przemoc w sieci. To nasze wspólne wyzwanie i wspólna odpowiedzialność
mówi Jakub Dołęga, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka.
Dodatkowo okazało się, że aż 44 proc. młodych ludzi stwierdza, że zawsze lub prawie zawsze ma bliską osobę, do której może zwrócić się po pomoc w przypadku niepokojącej sytuacji. Jednocześnie też niemal 1/5 uczniów chciałaby wziąć udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w wirtualnym świecie.
Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, podkreśla, jak istotna jest właśnie rozmowa na temat zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznego środowiska online. Warto, abyśmy pamiętali o tym, ponieważ aż siedem procent ankietowanych osób nigdy lub prawie nigdy nie miało możliwości zwrócenia się po pomoc.
Pamiętajmy te, że w każdym momencie młode osoby mogą liczyć na wsparcie Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pod nr. tel. 800 12 12 12. Eksperci dyżurują tam (również na czacie) 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
![Wrocław Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-t5St-tP3F-Usbx_wroclaw-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)