6 zabytków z województwa dolnośląskiego zakwalifikowało się do kolejnego etapu konkursu pt. Zabytek Zadbany, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie do konkursu zatwierdzono 67 obiektów z całego kraju.
W kategorii "utrwalanie wartości zabytkowej obiektu" o zwycięstwo walczy zespół zabudowy secesyjnej – dawna Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze. W kategorii "rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" rywalizują trwała ruina pałacu w zespole pałacowo-parkowym w Goszczu oraz budynek Urzędu Miasta w Górze. W kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych" o zwycięstwo walczą Pałac Sobieszów w Jeleniej Górze, wodociągowa wieża ciśnień w Górze oraz budynek dawnego pałacu Pücklera w Bolesławcu.
Odrestaurowane perełki Dolnego Śląska
Władze Jeleniej Góry przypominają, że dawna willa Maxa Erfurta to secesyjny obiekt. Willę zbudował około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, który był właścicielem papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska).
- W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przez wiele lat był siedzibą Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się w nim biblioteka naukowa. Miasto przejęło zameczek od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku – informował na swoim Facebooku Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Po remoncie w zabytkowym obiekcie będzie się znajdować Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.
Inną perełką i atrakcją Dolnego Śląska zarazem są ruiny pałacu w Goszczu. Obiekt ten był remontowany od 2021 roku. Otwarcie wyremontowanej części zabytku dla turystów planowane jest w ostatni weekend maja. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi jest również odrestaurowana wieża ciśnień w Górze. Obiekt wybudowano w 1915 roku. Wieża w 2021 roku przeszła gruntowny remont i pełni obecnie funkcję punktu widokowego. Można ją zwiedzać w każdy poniedziałek i wtorek od godz. 12.00 do 15.00.
Zadbany Zabytek. Kiedy rozstrzygnięcie konkursu?
Zabytek Zadbany to konkurs, który organizuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, a za przeprowadzenie procedury konkursowej odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
- Ocena obejmuje program badań konserwatorskich, jakość wykonanych prac, zachowanie integralności i autentyczności substancji zabytkowej oraz stan obiektu po działaniach konserwatorskich, adaptacyjnych lub innych – czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych, a także uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w terminie do 30 czerwca tego roku.