Tanie linie już nie takie tanie. Problem ze zwykłym bagażem? Można to ominąć

i

Autor: Wojciech Kulig, pixabay.com

Podróże

Tanie linie już nie takie tanie. Problem ze zwykłym bagażem? Można to ominąć

2024-05-24 11:31

W ostatnim czasie pracownicy tanich linii lotniczych coraz częściej sprawdzają, czy podróżni mają odpowiedni rozmiar bagażu podręcznego, który zabierają ze sobą na pokład samolotu. Zwykły bagaż wliczony w cenę biletu jest po prostu bardzo mały. W efekcie, żeby polecieć z normalnym plecakiem trzeba dodatkowo zapłacić. Na szczęście są jeszcze sposoby, dzięki którym możemy zaoszczędzić.

Przed podróżą samolotem warto dziś dokładnie sprawdzić, jakie są limity bagażu podręcznego u danego przewoźnika. Może być tak, że wystarczy nam plecak i nie będziemy musieli wykupić większej walizki. Niestety, coraz więcej tanich linii lotniczych wprowadza zmiany w rozmiarach bagażu, który możemy zabrać na pokład samolotu. Bagaż podręczny jest mniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej.

Zmiany te okazały się ciosem dla budżetowych turystów, którzy zazwyczaj podróżują z małym bagażem podręcznym wliczonym w cenę biletu lotniczego.

Mniejszy bagaż podręczny i kontrole przy bramkach. Tanie linie lotnicze wprowadzają limity

Zamiast walizki do 10 lub 8 kilogramów (o wymiarach 55x40x20 cm) i jednej torby np. na laptopa, tylko jedna mała torba (o wymiarach 40 x 20 x 25 cm). Takie zasady wprowadza coraz więcej linii lotniczych w Europie. Ostatnio o tego typu zmianach głośno było w przypadku tureckiej linii Pegasus, która po 14 lutego pozwala podróżnym wnieść na pokład jedynie bagaż o wymiarach 40x30x15 cm i wadze do 3 kg. Podobne działania wprowadziła w ubiegłym roku linia Finnair.

Coraz częściej obserwuje się także szczegółowe kontrole przy bramkach dla podróżnych, tuż przed wejściem na pokład samolotu. Tak się dzieje chociażby w przypadku linii Ryanair, gdzie każdy pasażer może bezpłatnie wziąć na pokład tylko jedną małą sztukę bagażu podręcznego (40 x 20 x 25 cm). Niejednokrotnie w ostatnich miesiącach można było obserwować, jak pracownicy tych linii w bardzo restrykcyjny sposób sprawdzali bagaże podręczne podróżnych i niestety okazywało się, że część osób musiała dopłacić za większy bagaż. A takie opłaty na lotnisku nie są małe i wynoszą nawet 200 złotych, a jeśli w dodatku bagaż będzie ponadwymiarowy to trafi do luku pod pokładem. Pasażerowie linii Ryanair, którzy jednak wykupią pierwszeństwo wejścia na pokład mogą zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu na pokład o wymiarach: 40x25x20 cm (np. torba podróż lub plecak) oraz 55x40x20 cm o wadze10 kg (walizka na kółkach).

W przypadku linii Wizz Air każdy pasażer może także zabrać ze sobą na pokład także tylko jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Waga nie może przekraczać 10 kg. Aby mieć komfort podróży można zakupić opcję pierwszeństwa wejścia na pokład WIZZ Priority, wtedy mamy także małą torbę podręczną o wymiarach do 55 x 40 x 23 cm. Ceny za tą usługę zależą m.in. o trasy lotu i wagi bagażu, mogą to nas kosztować nawet ponad 200 złotych dodatkowo.

Problem też w tym, że linie lotnicze mają różną politykę bagażową i wymiary bagażu podręcznego niestety się różnią, co oznacza, że zawsze musimy dokładnie sprawdzić, jaki rozmiar plecaka jest wliczony w cenę naszego biletu. W przeciwnym razie czekają nas opłaty dodatkowe i to całkiem spore.

Jak zaoszczędzić na bagażu? Jak się spakować do samolotu?

Dla tych, którzy chcą podróżować tanio i nie płacić dodatkowo za bagaż podróżnicy mają bardzo dobre triki, które warto wykorzystać. Warto pamiętać, że do takiego bagażu powinniśmy spakować przede wszystkim najważniejsze rzeczy, takie jak ubrania, leki, kosmetyki i niezbędne dokumenty. Przy obecnych limitach bagażu podręcznego w poszczególnych liniach lotniczych może być problem ze spakowaniem tego wszystkiego w jeden mały plecak. Żeby nasz plan się udał można skorzystać z 7 trików podróżniczych:

  • spakuj miniaturowe wersje kosmetyków, najlepiej kup małe buteleczki i pudełka np. na kremy
  • ułóż rzeczy w odpowiedniej kolejności, najcięższe daj zawsze na dno plecaka
  • nie bierz tanich rzeczy, klapki czy żel pod prysznic często możemy tanio kupić na miejscu
  • jeśli będzie trzeba ubierz się na cebulkę – kurtkę, czy sweter możemy ubrać podczas kontroli na siebie, w samolocie ściągnąć
  • wyjmij zawartość pokrowca na poduszkę do samolotu i wypełnij go ciuchami, zazwyczaj zmieści się tam np. bielizna i koszulki. Pamiętaj że poduszkę do samolotu możesz wziąć zawsze ze sobą bezpłatnie
  • zapakuj ubrania w worki próżniowe lub folie, to dobry sposób na oszczędzanie miejsca, lepiej wypełnią przestrzeń w plecaku
  • zroluj złożone ubrania, dzięki temu spakujesz więcej ubrań

Tanie loty na Boże Ciało z polskich miast. Oto najtańsze kierunki