Jelenia Góra w pierwszych latach po II wojnie światowej
W maju 1945 roku do Jeleniej Góry – dawniej Hirschberg, zaczęli przyjeżdżać pierwsi osadnicy. Byli to mieszkańcy centralnych obszarów Polski. W kolejnym roku przybyli tu też przesiedleńcy z ziem wschodnich. Jak czytamy na stronie Archiwum Państwowego we Wrocławiu – oddział w Jeleniej Górze, losem przesiedleńców zajmował się Państwowy Urząd Repatriacyjny. Na początku osadnicy otrzymywali dokumenty dwujęzyczne (polsko-rosyjskie).
W sierpniu 1945 roku swoją działalność rozpoczął pierwszy polski teatr na ziemiach zachodnich i północnych powojennej Polski. W mieście otwarto szkoły, wiele nowych zakładów przemysłowych, w tym także jedyne wówczas w kraju zakłady optyczne. Powstało też bardzo dużo lokali gastronomicznych.
W pierwszych latach nowe władze miasta organizowały różne manifestacje. Niemcy dotychczas mieszkający w Jeleniej Górze zostali wysiedleni za Odrę. Cały proces transportowania ludności niemieckiej odbywał się w latach 1945-1948. Na starych zdjęciach z bazy Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć kolejkę emigrantów idących ul. 1 Maja przy dawnym Hotelu Przemysłowym w Jeleniej Górze. W Archiwum Państwowym znalazły się też zdjęcie przedstawiające Niemców transportowanych tramwajami z Cieplic na dworzec kolejowy w Jeleniej Górze w 1946 roku.
Na ulicach dorożki i żołnierze
Na archiwalnych zdjęciach NAC oprócz niemieckich emigrantów na ulicach Jeleniej Góry zobaczymy m.in. fragmenty uroczystości pierwszomajowych z 1949 roku, zdjęcia krajobrazowe, a także żołnierzy. Są też wyjątkowe fotografie przedstawiające jeleniogórski Rynek (plac Ratuszowy). Widać malowniczą starówkę, piękne kamienice, przechodniów i dorożki.