W Muzeum Architektury we Wrocławiu już od 18 stycznia możemy oglądać wystawę, która z pewnością zaciekawi większość mieszkańców. Jest zatytułowana "GDYBY. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia" i możemy na niej zobaczyć wiele projektów wrocławskich architektów, które nie zostały zrealizowane. Są to prace od początku XX wieku aż po schyłek lat 20.
- Koncepcje Maxa Berga, Hansa Poelziga, Ludwiga Moshamera, Adolfa Radinga czy Ernsta Maya często pozostawały jedynie na papierze, a mimo to miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju architektury i urbanistyki nowoczesnego Wrocławia - pisze kurator wystawy, dr hab. Jerzy Ilkosz, cytowany przez wroclaw.pl.
Autorzy tych projektów byli prekursorami nowoczesnej architektury i urbanistyki XX wieku. Max Berg czerpał inspirację ze Stanów Zjednoczonych, jednak w tamtych czasach tego typu budowle wywoływały znacznie więcej kontrowersji niż zachwytu.
Na wystawie możemy zobaczyć m.in. nowy ratusz przy Pl. Powstańców Warszawy oraz nowoczesny biurowiec jako siedzibę policji przy ul. Podwale.
Projekty możemy oglądać do 28 kwietnia w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
- Są to innymi projekty powstałe w ramach konkursów na nowe siedziby administracji miejskiej i straży pożarnej przy placu Powstańców Śląskich, przebudowę placu św. Elżbiety, zabudowę strefy wejściowej osiedla na Popowicach, dom towarowy Wertheim, gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, czy szkołę i kościół na Sępolnie - zapowiada Muzeum Architektury we Wrocławiu, cytowane przez wroclaw.pl.