Spis treści
Naukowcy z Wrocławia stworzyli innowacyjną aplikację
Eksperci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu stworzyli innowacyjną aplikację internetową LekRaport. Ma ona na celu wsparcie farmaceutów w ich codziennej pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów za sprawą poprawy tzw. adherence, czyli prawidłowego stosowania leków.
Jak zapewniają twórcy, aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Za to samo jej powstanie jest wynikiem wdrożeniowego projektu naukowego "Analiza kognitywnych usług farmaceutycznych, w tym przeglądu lekowego, prowadzonego na podstawie autorskiego narzędzia badawczego".
To narzędzie będzie również cennym źródłem danych dla naukowców, którzy zamierzają ocenić i udoskonalić funkcjonowanie kompleksowej opieki farmaceutycznej w Polsce. W momencie bowiem wprowadzenia ustawy o zawodzie farmaceuty w kwietniu 2021 roku rozszerzyło to uprawnienia wspomnianej grupy zawodowej.
Jednocześnie stworzono możliwości do efektywniejszego wykorzystania ich potencjału oraz oferowania dodatkowych usług pacjentom. Farmaceuci uzyskali bowiem możliwość wykonywania szczepień oraz różnych badań, m.in. diagnostyka podstawowych parametrów życiowych czy wskaźnik BMI.
- Teraz chcemy rozwinąć i usprawnić współpracę farmaceuty z pacjentem, która od lat funkcjonuje w wielu krajach i przynosi bardzo dobre efekty. Dodatkowo naszym zadaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii oraz realizacja przeglądów lekowych, a aplikacja w tym pomoże. Dane, zebrane dzięki LekRaportowi, pozwolą ocenić trendy oraz potrzeby zarówno farmaceutów, jak i pacjentów, a następnie, jako uczelnia medyczna, będziemy mogli wspierać rozwój szeroko rozumianej opieki farmaceutycznej jako specjalistycznej usługi kognitywnej. Usługi, która polega na tym, że farmaceuta obserwuje pacjenta, stan jego zdrowia oraz doradza mu w kwestiach profilaktyki
mówi dr Artur Owczarek, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Co ciekawe, aplikacja LekRaport została zaprezentowana i wyróżniona w maju 2024 roku podczas spotkania Europejskiej Federacji Nauk Farmaceutycznych na Węgrzech.
Dzięki temu narzędziu możemy:
- przeprowadzać ustrukturyzowane wywiady z pacjentami;
- gromadzić w jednym miejscu dane dotyczące stanu zdrowia, stylu życia, stosowanych leków oraz produktów zdrowotnych pacjentów;
- rejestrować informacje o przestrzeganiu zaleceń farmaceutycznych oraz danych dotyczących wykonywanych w aptece szczepień czy badań;
- rejestrować, opisywać i przekierować informacje o działaniach niepożądanych do systemu monitorowania zagrożeń prowadzonego przez Urząd Rejestracji Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
LekRaport vs. Adherence
LekRaport pomaga identyfikować problemy lekowe. Wśród nich znajdują się m.in.:
- interakcje między lekami;
- niewłaściwe dawki;
- nieodpowiednia pora stosowania leków;
- niedopasowana forma leków do danego pacjenta.
- Wszystko to ma ogromny wpływ na zjawisko adherence, a więc przestrzeganie zaleceń terapeutycznych i prawidłowe stosowanie leków. Badania naukowe wskazują, że w przypadku chorób przewlekłych wielu pacjentów po 6-12 miesiącach zaczyna je samodzielnie odstawiać lub zażywać niesystematycznie, co niweczy cały proces leczenia
wyjaśnia dr Artur Owczarek.
Przykładem mogą być osoby z nadciśnieniem tętniczym. Wśród nich około 58 proc. po roku przestaje przestrzegać zaleceń lekarza, a to prowadzi do pogorszenia jakości oraz skrócenia długości życia. Z kolei, ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych wzrasta o 30 proc.
- Każdego roku w całej Europie nieprawidłowe stosowanie leków kosztuje około 125 miliardów euro, a w Polsce sześć miliardów złotych. Na kwoty te składają się m.in. hospitalizacje, których można byłoby uniknąć, czy powtarzające się zwolnienia lekarskie. Liczymy, że poprawa i rozwój opieki farmaceutycznej pomogą zmniejszyć ten problem. Problem, który może narastać, bo społeczeństwo się starzeje, a wraz z wiekiem zwiększa się wielochorobowość i liczba przyjmowanych leków
ocenia dr Artur Owczarek.
