Lotnisko Wrocław

i

Autor: Materiały prasowe

Dolny Śląsk

Szykują wielkie zmiany na lotnisku we Wrocławiu. Obsłużą nawet 10 milionów pasażerów rocznie

2023-08-02 15:04

Już za trzy lata może ruszyć rozbudowa terminala Portu Lotniczego we Wrocławiu. W planie wielkich inwestycji jest też budowa 5-poziomowego parkingu, przedłużenia hali głównej terminalu oraz wieży kontroli lotów.

Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy, jak informuje portal pasazer.com, przewidziany na lata 2026-2028 uwzględnia rozbudowę terminala do przepustowości ok. 8 mln pasażerów rocznie, którzy będą obsługiwani zarówno w części przeznaczonej do odlotów jak i przylotów. Budynek zostanie rozbudowany o dodatkowe 75 metrów – od strony wschodniej i zachodniej. Powstaną dodatkowe trzy mosty wraz z rękawami. Przybędzie więcej stanowisk do odprawy pasażerskiej, poszerzone zostaną również schody prowadzące w kierunku hali odlotów.

Więcej udogodnień dla pasażerów

Plan inwestycji zakłada powiększenie hali odbioru bagażu, a w okolicy wyjścia z hali powstanie bar dla osób oczekujących. W strefie Schengen oraz non-Schengen będzie więcej gate’ów. W Schengen przewidziano 10, a w non-Schengen 4. W zależności od potrzeby będzie też w pogotowiu 6 dodatkowych stanowisk do dyspozycji dla obu stref. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa zaplanowano strefę komercyjną walk-through. Na jej końcu informację wizualną, która pomoże w poruszaniu się po hali odlotów. Przybędzie też punktów gastronomicznych.

W kierunku zachodnim terminala w planie jest budowa wieży kontroli lotów. Wieża ma znajdować się na drugiej kondygnacji i ma być z niej dobra widoczność na płytę lotniska. W pierwszym etapie powierzchnia terminala ma się zwiększyć o ok. 30 m2. Inwestycja ma zostać zakończona w 2028 roku.

W 2033 roku planowany jest drugi etap rozbudowy o pirs, czyli przedłużenie hali głównej terminala w kierunku zachodnim. Dzięki temu przepustowość Portu Lotniczego we Wrocławiu ma wzrosnąć do 10 mln pasażerów rocznie. Powstaną m.in. cztery dodatkowe mosty i cztery rękawy, trzy bus-gaty. Dzięki przedłużeniu terminala będę łącznie 26 gate’ów. Strefa komercyjna ma zostać zwiększona o 970 m2. Powstanie także wielopoziomowy parking, który pomieści 600 samochodów.

Lotnisko Chopina się zatka! Moment krytyczny w 2029

Triathlon na wózku. Niezwykłe wydarzenie dla osób z niepełnosprawnościami. Niemożliwe nie istnieje!