Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Kleszczelach

i

Autor: Wikicommons

Święta Bożego Narodzenia

Kiedy jest wigilia prawosławna? Czym się różni od katolickiej?

2023-12-24 14:51

Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym różni się nieco od tego katolickiego. Spora część Ukraińców przebywająca obecnie w naszym kraju, czy wyznawcy prawosławia w Polsce, będą obchodzić zupełnie inną wigilię. Czym się różni od katolickiej i kiedy dokładnie wypada? Kalendarz znajdziecie w naszym artykule.

Kiedy są święta prawosławne? Wypadają nieco później niż te katolickie. Wszystko dlatego, że w kościele prawosławnym obowiązuje kalendarz juliański, a nie gregoriański. Święta Bożego Narodzenia wyznawcy prawosławia obchodzą w styczniu. Różnica wynosi dokładnie 13 dni. Dokładnie 6 stycznia wypada wigilia prawosławna.

W związku z powyższym, prawosławni w 2022 r. świętowali już Boże Narodzenie w dniach 7-9 stycznia. Kolejne święta będą już 7-9 stycznia 2023 r. Kalendarz świąt prawosławnych wygląda następująco:

  • 6 stycznia - Wigilia;
  • 7 stycznia – Boże Narodzenie;
  • 8 stycznia – II Dzień Bożego Narodzenia;
  • 9 stycznia – III Dzień Bożego Narodzenia;

Co jedzą prawosławni na święta Bożego Narodzenia?

Na stole u wyznawców prawosławia jest zwykle kapuśniak (zupa) lub barszcz z pampuszkami (drożdżowe postne bułeczki), gołąbki, warenyky (pierogi), uzwar (kompot z suszu). Oczywiście jest też ryba. Ryba jest znakiem chrześcijan, symbolem Jezusa Chrystusa.

Wierni Cerkwi Prawosławnej i innych Kościołów Wschodnich w Polsce posługujących się kalendarzem juliańskim obchodzą także sylwestra w innym terminie - 13 stycznia. Jest on również zwany: "Szczodrym Wieczorem" (od bogactwa potraw na stole) lub "Małanką" (od przypadających w tym dniu imienin Melanii).

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Warszawie