System papierowych przegród powstał pod okiem światowej sławy japońskiego architekta Shigeru Bana oraz naukowców z Politechnik Wrocławskiej i Lubelskiej.
„Przegrody zbudowaliśmy z tekturowych słupów pokrytych polietylenem i belek powleczonych papierem typu kraft, czyli papierem siarczanowym wytwarzanym z makulatury albo włókien pierwotnych. Połączyliśmy je papierowymi łącznikami i taśmą zbrojoną” – tłumaczył dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, cytowany w prasowym komunikacie uczelni.
Jak podkreślił, jest to optymalne rozwiązanie wykorzystujące możliwie najcieńsze tuleje z papieru, ale gwarantujące bezpieczeństwo. Pomiędzy przegrodami rozwieszone zostały tekstylne zasłony tworzące „ściany”.
Polecany artykuł:
Dr Łątka wskazał, że taki system jest nie tylko łatwy i szybki w montażu, ale później także w demontażu, nie generuje też dużych kosztów i – jako papierowy – jest przyjazny dla środowiska.
„Przede wszystkim jednak pozwala stworzyć namiastkę własnego pokoju dla ludzi, którzy właśnie stracili swoje domy zniszczone w bombardowaniu albo musieli z nich uciekać, by chronić życie swoje i bliskich. Te przegrody dają choć odrobinę prywatności, godności i bezpieczeństwa, a to ogromnie ważne” – podkreślił.
Na wrocławskim dworcu stanęło 60 takich jednostek. Materiały na kolejnych kilkaset pojadą też do Lwowa, gdzie takie same przegrody powstaną pod okiem lokalnego architekta.
Japoński architekt Shigeru Ban zaprojektował system papierowych przegród (Paper Partition System) w 2004 roku po trzęsieniu ziemi w regionie Niigata. Dawały odrobinę prywatności tysiącom osób, które straciły wówczas dach nad głową i zmuszone były do szukania schronienia w dużych halach przygotowanych dla ofiar trzęsienia.
Kolejne wersje przegród pomagały m.in. osobom, których domy zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi w Fukuoka w 2008 r. oraz trzęsienia ziemi i tsunami w regionie Tohoku w Japonii w 2011 r.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!