Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pojawi się nowy przedmiot fakultatywny (nieobowiązkowy) - drzemkologia stosowana. Pomysłodawczynią jest dr Maria Kmita, wykładowczyni na UMW.
Drzemkologia stosowana - co to jest?
Zajęcia z drzemkologii stosowanej będą nieobowiązkowe oraz będą polegać na... spaniu.
- Studenci będą przynosić ze sobą śpiwory, kłaść się na podłodze i będziemy spać - mówi dr Maria Kmita. - Będziemy spać różnie.
Jak dodaje dr Maria Kmita, nie będzie to zwykłe zasypianie. Studenci będą spać:
- przy dźwiękach muzyki klasycznej;
- po wypiciu kawy;
- po wizualizacji np. leżenia pod palmą na plaży przy szumie fal.
- Będziemy starali się na różne sposoby popaść w drzemkę, a później sprawdzać, jak to na nas oddziałuje - opowiada dr Maria Kmita.
Drugą częścią tego fakultetu jest prowadzenie badań, jak drzemka w ciągu dnia wpływa na naukę, samopoczucie oraz czy pomaga w "przetrwaniu" kilku godzin zajęć na uczelni. Można porównać to do restartu komputera w ciągu dnia. Mózg będzie "restartowany" poprzez drzemkę, dzięki czemu studentom będzie dużo łatwiej zapamiętywać nowe informacje.
- Mam nadzieję, że też przy okazji będziemy mieć poprawiony nastrój. Wiadomo, że u studentów są częste imprezy czy zarywanie nocy na uczenie się do egzaminów, a potem kilka kaw w ciągu dnia, aby wytrwać. Nie są to najlepsze sposoby, żeby się zregenerować - tłumaczy dr Maria Kmita.
Co ciekawe, na koniec roku akademickiego będzie test z drzemkologii stosowanej. Studenci, którzy wybiorą ten przedmiot mogą spodziewać się egzaminu teoretycznego o tym:
- w jaki sposób zasypiać;
- jak nie zasypiać;
- co daje nam sen;
- rola snu w procesie kreatywności oraz zapamiętywania;
- choroby związane ze snem.
Dr Maria Kmita opowiada również, że władze uczelni są bardzo otwarte na promowanie zdrowia psychicznego, z którym coraz więcej osób ma problemy. Z tego też powodu chętnie zgodziły się na pomysł wykładowczyni o stworzeniu nowego przedmiotu.
Drzemkologia stosowana - kto może się na nią zapisać?
Zajęcia z drzemkologii stosowanej będą dostępne tylko dla studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
- Są to osoby, które niedługo będą spać w dyżurkach, dlatego ważne jest, aby zdobyli umiejętność drzemania i zasypiania w trudnych warunkach, jednocześnie wysypiając się i nie popełniać błędów ze zmęczenia - podsumowuje dr Maria Kmita.
Zajęcia zaczną się od października, wraz z początkiem roku akademickiego. Na początku specjaliści będą kontrolować, jak przebiegają zajęcia, a później zaczną myśleć nad pytaniami do studentów, aby sprawdzić, czy i w jaki sposób te drzemki na nich działały.
W planach jest również obmyślenie sposobu, jak wdrożyć efektywne drzemki na co dzień. Pierwsze wnioski zostaną przedstawione już w następnym roku.