Kontenery na gruz

i

Autor: Ład Kontener otwarty

Stara kanapa, zepsute meble, czy wykładzina po remoncie. Gdzie wyrzucać niepotrzebne wielkogabaryty?

2021-12-03 18:57

Gdzie w mieście wyrzucić stary materac lub dywan po remoncie ? I jak robić to prawidłowo, aby nie dostać mandatu? Odpowiedź na te pytania zna wrocławski Ekosystem, który stawia kontenery właśnie na odpady wielkogabarytowe. Tylko w tym roku we Wrocławiu zebrano niemal 13 tys. ton takich ,,śmieci’’. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Odpady wielkogabarytowe, czyli popularne ,,gabaryty’’ to odpady, które ze względu na swoje rozmiary zwyczajnie nie mieszczą się do powszechnie dostępnych pojemników na śmieci. To rzeczy znajdujące się w niemalże każdym domu między innymi : kanapy, dywany, meble, wykładziny, wózki, czy deski do prasowania. Zdarza się, że niektóre z nich pozostają nam po remoncie, są już stare lub zniszczone i nie nadają się do ponownego użytku. W takim przypadku chcemy się ich pozbyć, ale często nie wiemy jak zrobić to prawidłowo. We Wrocławiu gabaryty można wyrzucić na kilka sposobów. Po pierwsze wrocławski Ekosystem co jakiś czas stawia specjalnie oznaczone kontenery właśnie na takie odpady. Na każdym z nich widnieje logo Ekosystem sp. z o.o. oraz firmy zajmującej się odbiorem odpadów z danego osiedla. W przypadku zabudowy jednorodzinnej odbywa się to raz na dwa miesiące, a w przypadku zabudowy wielolokalowej – raz w miesiącu.

- Harmonogram podstawień jest już rozpisany na cały rok i na tej podstawie możemy sobie zaplanować potencjalny remont, czy wymianę mebli, a następnie skorzystać z pojemnika. Jeśli jednak terminy nam nie odpowiadają lub są niewystarczające dla naszego osiedla, można wysłać do nas zgłoszenie, a my wówczas podstawimy dodatkowe kontenery. Natomiast jedynie zarządca nieruchomości, rada osiedla ma do tego uprawnienia. Nie stawiamy kontenerów na indywidualne zgłoszenia mieszkańców - wyjaśnia Dorota Witkowska, rzecznik Ekosystemu Wrocław. 

Wspomniana rozpiska znajduje się na stronie https://ekosystem.wroc.pl/. Co więcej, pojemniki znajdują się jedynie w miejscach ogólnodostępnych-nie na zamkniętej posesji, a mieszkańcy jednego osiedla mają prawo do korzystania z kontenerów zlokalizowanych w sąsiadującej okolicy. Stoją one 3 dni, a po tym czasie śmieci są zabierane. Dodatkowo w bardzo ścisłym centrum miasta, gdzie nie ma fizycznej możliwości podstawienia takiego pojemnika, co dwa tygodnie śmieci odbierane są tam w sposób ,,objazdowy’’ spod osłon śmietnikowych, z wykorzystaniem tzw. kontenerów mobilnych.

Wanny, telewizory, pralki. Co z nimi ?

Ekosystem zachęca również do korzystania z tak zwanych PSZOKów czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie rzeczy można zaliczyć do ,,gabarytów’’. W kontenerach na odpady wielkogabarytowe nie powinny się znaleźć na przykład : wanny, muszle klozetowe, umywalki, prysznice, czy elektronika taka jak : telewizory, czy lodówki. Wymienione elementy powinniśmy zawieźć właśnie do PSZOKów. W mieście działają dwa takie punkty: na ul. Kazimierza Michalczyka 9 oraz ul. Janowskiej 51. Szczegółowe informacje wraz z godzinami otwarcia i regulaminem znaleźć można także na stronie. 

Warto również pamiętać, że za nieprawidłowe wyrzucanie śmieci grożą nam kary.

- Przykładowo, jeśli będę wyrzucała te odpady w sposób niewłaściwy i ktoś mnie zauważy, to grozi za to kara w wysokości 500 zł mandatu. Jeśli natomiast szkodliwość jest dużo większa niż wystawienie szafki, a będzie to chociażby wyrzucanie bardzo dużej ilości odpadów, też tych niewłaściwych, to sprawa może trafić do sądu i ta kwota wzrośnie nawet do 5000 zł – dodaje Dorota Witkowska. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Toskania, Bawaria, inne. Gdzie w Europie leży ta kraina?

Pytanie 1 z 15
W jakim państwie leży kraina o nazwie Kraina?
Super Raport 03.12 (Goście: Radosław Sikorski - Platforma Obywatelska oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Tomasz Rzymkowski