Prace remontowe przy Moście Zwierzynieckim. Autobusy i tramwaje pojadą inaczej [ROZKŁAD]

i

Autor: MPK Wrocław

Nowy obowiązek dla pracowników MPK Wrocław. Będą musieli się zaszczepić

2021-12-02 14:02

Pracownicy MPK będą musieli zasłaniać nos i usta maseczką podczas wykonywania swoich obowiązków. Zwolnione z tego będą te osoby, które dobrowolnie okażą dokument potwierdzający zaszczepienie. Prezes spółki sam przyjmie 3 grudnia trzecią dawkę w SZCZEPCIObusie MPK. Głównym celem jest zachęcenie wszystkich pracujących w spółce, aby przyjęli szczepionkę.

Decyzja prezesa MPK o wprowadzeniu obowiązku maseczkowego jest odpowiedzią na obecną sytuację epidemiczną – rosnącą liczbę zakażeń i groźbę rozprzestrzenienia się nowych wariantów koronawirusa.

Zarządzenie w tej sprawie wchodzi w życie w sobotę, 4 grudnia. Termin nie jest przypadkowy. Dzień wcześniej każdy chętny pracownik będzie mógł skorzystać ze szczepienia w mobilnym punkcie szczepień MPK – SZCZEPCIObusie, który odwiedzi wszystkie zajezdnie miejskiego przewoźnika.

– Ja sam zaszczepię się z samego rana w naszej Zajezdni Gaj, trzecią już dawką szczepionki przeciwko COVID-19. By być wiarygodnym i przekonującym. Szczepienia ratują życie i chcę, byśmy wszyscy w firmie zachowali się odpowiedzialnie wobec naszych pasażerów i siebie nawzajem – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny jest kluczowym obowiązkiem pracodawcy i będziemy ten obowiązek konsekwentnie realizowali – podkreśla.

Nowe zasady w MPK Wrocław. Szczepienie albo maseczka 

Z obowiązku noszenia maseczek będą zwolnieni ci pracownicy, którzy dobrowolnie okażą dokument potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID-19. Pozostali będą musieli zasłaniać nos i usta zarówno w obiektach należących do przewoźnika, jak i podczas prowadzenia pojazdów.

Podstawą prawną do wprowadzenia tego rozwiązania jest celowościowa wykładnia przepisów regulujących te kwestie – w szczególności Kodeksu pracy w zakresie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Przewoźnik robi wszystko co w jego mocy, by wspomóc walkę z pandemią koronawirusa. Od lipca po Wrocławiu i okolicznych miejscowościach jeździ SZCZEPCIObus – czyli autobus-mobilny punkt szczepień, którego partnerem medycznym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Skorzystało z niego już ponad 10 tys. osób. 

MPK apelowało także do rządu o wprowadzenie rozwiązań prawnych, które ułatwiałyby pracodawcom zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego w swoich zakładach. Mimo licznych zapowiedzi brak jednak było konkretnych działań w tej sprawie. Stąd decyzja przewoźnika o podjęciu kolejnych działań w celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa w obiektach należących do spółki.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 02.12 (Goście: Sebastian Kaleta - wiceminister sprawiedliwości, SP oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Borys Budka