Twierdza Srebrna Góra to jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza wybudowana została w latach 1765-1777 i wówczas należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Dawniej obiekt posiadał aż 151 kazamat, które były rozmieszczone na trzech kondygnacjach. Były tu ogromne magazyny, zbrojownia, więzienie, szpital, czy np. prochownia. Na terenie twierdzy było niemal 4 tysiące żołnierzy.
Z ciekawostek, Twierdza Srebrna Góra jako jedyna na Śląsku nigdy nie została zdobyta. Wytrzymała także słynne oblężenie w 1807 roku, gdy nadciągnęła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte, młodszego brata Napoleona.
Święto Twierdzy Srebrna Góra. Będzie rekonstrukcja słynnej bitwy z 1807 roku
W najbliższą sobotę, 8 czerwca Święto Twierdzy Srebrna Góra. Organizatorzy zapowiadają, że donżon zamieni się w prawdziwe obozowisko żołnierzy z Polski i zagranicy. Główną atrakcją święta będzie rekonstrukcja bitwy o twierdzę z 1807 roku, w której armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte nadciągnęła do Srebrnej Góry. Wówczas ciężkie walki zostały przerwane zawieszeniem broni i pokojem w Tylży. Pokaz zaplanowano o godz. 16:00.
- W ten dzień przeniesiemy was w czasie, a to wszystko za sprawą ponad 120 rekonstruktorów, i wielu, ale to bardzo wielu spektakularnych wystrzałów. Będzie na was czekać epokowe obozowisko z wyposażeniem, artyleria forteczna, wielkie gotowanie żołnierskiej strawy – zapowiadają.
Atrakcje przez cały dzień
W programie Święta Twierdzy przygotowano wiele ciekawych wydarzeń, w tym np. jarmark regionalnych produktów, zwiedzanie obozu żołnierskiego, nocny pokaz artylerii, czy muzykę na żywo
Szczegółowy program Święta Twierdzy Srebrna Góra, 8 czerwca 2024:
- Zwiedzanie z przewodnikiem/żołnierzem; początek o godzinie 10:00, ostatnie przejście z przewodnikiem 14:40,
- Jarmark regionalnych produktów;
- 11:00 – 15:00 Forteczny kącik zabaw, a w nim: maluchy przebrane zostaną w mundury żołnierzy i markietanek, będą się uczyć musztry, uczestnicy zbudują Twierdzę z klocków drewnianych, a nawet złożą armatę; warsztaty robienia czarnego prochu
- 11:00-18:00 „Największa Patelnia Plenerowa” – pokaz kulinarny, wspólne gotowanie i konkursy z nagrodami –
- 13:00 „W Atelier Madame Rose’’- pokaz mody przełomu XVIII/XIX w.
- 14:00 „Nikt tutaj nie spocznie” - pokazy musztry epokowej,
- 16:00 -17:00. Główna atrakcja: Rekonstrukcja bitwy o Twierdzę z 1807 roku
Na wieczór organizatorzy szykują kolejną dawkę adrenaliny. Co przygotowano?
- 18:00-20:00 – zwiedzanie obozu żołnierskiego
- 21:00 – nocne pokazy artylerii
- 22:00 – 24:00– muzyka na żywo na dziedzińcu Donjonu
Więcej informacji na stronie forty.pl
A jak wyglądało Święto Twierdzy w poprzednich latach? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach udostępnionych przez organizatora.