Mimo epidemii wrocławianie licznie zgłaszają się po 15 tys. zł dofinansowania na wymianę starego pieca. W ubiegłym tygodniu podpisano 75 umów.
- To 1/4 wszystkich podpisanych umów w ramach programu KAWKA plus w tym roku - mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miasta.
W związku z obowiązującym stanem epidemii mieszkańcy mogą podpisywać umowy na dofinansowania przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu budynku Urzędu Miasta przy ul. Hubskiej 8-16.
– Mieszkańcy mogą zdecydować się m.in. na ogrzewanie elektryczne czy gazowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warto podkreślić, że miasto oferuje tak korzystne warunki finansowe tylko do końca przyszłego roku, w kolejnych latach kwota dofinansowania będzie stopniowo malała. Warto więc pospieszyć się z decyzją o likwidacji kopciucha – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. – Co ważne, by wymienić stary piec na ogrzewanie proekologiczne, nie jest wymagany wkład własny- dodaje.
Pierwszych 36 mieszkańców wnioskowało również o dofinansowania w ramach tegorocznej nowości - programu Termo KAWKA. To nawet 5 tys. zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej.
Wydział Środowiska i Rolnictwa umożliwia również zdalne wizje lokalne oraz odbiory - za pośrednictwem kamerki internetowej. Miasto, w ramach kampanii „Wrocław bez smogu", proponuje również zwolnienia z czynszów dla najemców mieszkań komunalnych. Wrocławianie, którzy wymienili piec po 2018 roku i spełniają określone kryteria finansowe, mogą także ubiegać się o dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Na stronie zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy znajdziemy kalkulator, w którym obliczymy możliwą dopłatę w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.
Nowości również w internecie – dzięki Chatbotowi "Zmień Piec" w łatwy sposób znajdziemy najważniejsze informacje dot. wymiany pieca i uzyskamy odpowiedzi na pytania związane z trwającą akcją. Chatbot jest dostępny zarówno na stronie internetowej zmienpiec.pl, jak i w aplikacji Messenger.
Działa już kolejna nowość – spotkania online "Ekspert radzi: Zmień Piec". Są to kilkunastominutowe relacje wideo publikowane w każdy poniedziałek i środę o godz. 18:00. Transmisje pojawią się na profilach Zmień Piec oraz Wroclaw [Wroclove] na Facebooku. Prowadzący będzie rozmawiał nie tylko z wrocławskimi doradcami energetycznymi, ale także m.in. z kominiarzem, strażnikiem miejskim, radcą prawnym, inżynierem czy lekarzem.
– W kwietniu na Przedmieściu Oławskim miały odbywać się kolejne spotkania informacyjne akcji „Zmień Piec”. Koronawirus pokrzyżował nam nieco plany, dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl spotkań online– wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.
Zaproszeni goście poruszą wszystkie aspekty dot. wymiany pieca – od rodzajów ogrzewania ekologicznego i przybliżenia zasad programów dofinansowań, przez kwestie prawne, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas procesu wymiany pieca, aż po kwestie zdrowotne, z czego składa się smog i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie i życie.
– Taka forma pozwala nam w bezpieczny sposób informować o akcji „Zmień Piec” i dostępnych programach dofinansowań, z których można skorzystać. To także kolejny sposób „rozmowy” z mieszkańcami, bo w następnych odcinkach będziemy starali się odpowiadać na pytania zawarte w komentarzach pod filmami– dodaje Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.
Ważną nowością na stronie zmienpiec.pl jest również specjalna mapa podłączeń. Dzięki niej mieszkańcy kamienic komunalnych sprawdzą, kiedy mogą spodziewać się prac w swoich mieszkaniach. Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania do 2024 roku zlikwidują piece i podłączą kamienice do sieci ciepłowniczej lub zainstalują ogrzewania gazowe w ponad 300 lokalizacjach.