Smog nad Polską. Lepiej nie wychodzić z domu

i

Autor: Pexels

OSTRZEŻENIE

Smog nad Polską. Jest alarm i ostrzeżenie dla dwóch województw. Lepiej nie wychodzić z domu

2025-01-19 12:06

W powiatach województw dolnośląskiego i wielkopolskiego prognozowana jest zła jakość powietrza. - Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz – zaapelowało w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Smog jest uciążliwy zwłaszcza zimą i bardzo nam szkodzi!

Smog nad Polską. RCB wysłało mieszkańcom alerty. Chodzi o dwa województwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku w mediach społecznościowych wydało alert o smogu w trzech powiatach województwa dolnośląskiego, a także w jednym powiecie w woj. wielkopolskim. Poinformowało, że prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (smog).

-Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz – ostrzegło RCB.

Jak szkodzi nam pył PM10 w powietrzu?

Pył PM10 jest jednym ze składników smogu. Zawiera m.in. substancje toksyczne. Powstaje jako produkt spalania w piecach i kotłach na paliwa stałe. Smog tworzy się w wyniku mieszania się dymu, pyłów i innych zanieczyszczeń z mgłą lub wilgocią w powietrzu.

Wysokie stężenie PM10 jest wskaźnikiem złej jakości powietrza i może powodować problemy zdrowotne, jak podrażnienie dróg oddechowych, kaszel i zaostrzenie astmy.

Skąd się bierze smog zimą?

Smog zimą powstaje głównie w wyniku spalania paliw kopalnych w domowych piecach grzewczych, szczególnie tych niskiej jakości, a także przez emisje z przemysłu i transportu. Kluczowym czynnikiem jest zjawisko inwersji temperatury – zimne powietrze zalega przy powierzchni ziemi, a ciepłe unosi się wyżej, co uniemożliwia rozpraszanie zanieczyszczeń. Smog składa się z pyłów zawieszonych (PM10, PM2.5), tlenków siarki i azotu, benzopirenów oraz innych szkodliwych substancji.

Jego wpływ na zdrowie jest bardzo negatywny.

  • Smog może powodować podrażnienia układu oddechowego, nasilenie astmy, przewlekłe choroby płuc, choroby serca, a nawet nowotwory.
  • Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, zwłaszcza u dzieci, osób starszych i z osłabioną odpornością.
  • Smog szkodzi także środowisku, prowadząc do zakwaszenia gleby i wód, uszkodzenia roślin oraz pogorszenia widoczności.

Drugi dzień prac przy rozbiórce kamienicy przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Zobacz zdjęcia.

Wersja FB: Rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie
Wrocław Radio ESKA Google News
Autor: