Sport jest ważny dla każdego: nie tylko buduje siłę fizyczną i intelekt, ale też pomaga nawiązywać kontakty. W przypadku osób z niepełnosprawnościami pełni wyjątkową rolę – wspomaga rehabilitację. O tym właśnie w krótkim wideo, które można obejrzeć na kanale Youtube „Tikhonov Mówi” opowiada Andrzej Tikhonov – niewidomy społecznik z Wrocławia, który marzy o stworzeniu w stolicy Dolnego Śląska siłowni bez barier.
Dostosowany sprzęt, odpowiednie odznaczenia, ścieżki komunikacyjne, profesjonalne i kompleksowe wsparcie ze strony trenerów personalnych oraz dietetyków klinicznych. To tylko kilka elementów, dzięki którym siłownia będzie bezpiecznym miejscem do ćwiczeń dla osób niewidomych, z niepełnosprawnością wzroku oraz z innymi niepełnosprawnościami.
Liczy się każdy "lajk"
Siłownia może powstać dzięki międzynarodowej nagrodzie Holmana, o którą Andrzej Tikhonov walczy wspólnie ze wspierającą na różne sposoby osoby z niepełnosprawnościami Fundacją „Potrafię Pomóc”, której jest ambasadorem. Każdy może pomóc mu znaleźć się w półfinale i zwiększyć szansę na realizację projektu – wystarczy zostawić „lajk” pod wideo „Accessible Gym in Wroclaw - Holman Prize 2021” na kanale YouTube - „Tikhonov mówi”.
Nagroda Holmana wspiera rozwój przedsiębiorczości i przywództwa w społeczności niewidomych. Co roku kapituła nagrody wybiera trzech zwycięzców i na realizację każdego pomysłu przeznacza do 25 tysięcy dolarów. Cele, które wspiera, mogą dotyczyć zarówno rozwoju osobistego, jak wspinaczka po górach lub samodzielne podróżowanie po świecie, ale i wsparcia całych społeczności, np. zapewnienia edukacji i szkoleń osobom niewidomym w niekorzystnej sytuacji. Nagroda nosi imię Jamesa Holmana – niewidomego dziewiętnastowiecznego podróżnika, który już wtedy, gdy o dostępności raczej nikt nie myślał, samodzielnie zwiedzał świat. Zwycięzcy nagrody Holmana rzucają wyzwanie i zmieniają powszechne kulturowe stereotypy dotyczące tego, co to znaczy być osobą niewidomą.
Potrafi żyć życiem kilku osób
Andrzej Tikhonov to Rosjanin, który od kilku lat mieszka w Polsce. Każdego dnia udowadnia, że dla niego nie ma przeszkód, są tylko wyzwania. Andrzej łączy zdobywanie wiedzy na studiach doktoranckich z aktywnością fizyczną. Udało mu się pokonać półmaratony i 1/8 triathlonu (pływanie, jazda na rowerze i bieg). Sport jest jego największą miłością (oczywiście po żonie - Marii). Jest też działaczem społecznym, a w wolnych chwilach znajduje jeszcze czas na grę na skrzypcach. Daje doskonały przykład osobom z niepełnosprawnościami: mimo że jest niewidomy, potrafi żyć życiem kilku osób. I dlatego właśnie został ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc”: by inspirować, zachęcać do działania, motywować.
Głosowanie w pierwszym etapie konkursu kończy się 14 marca.
Zobaczcie na filmiku poniżej jak wyglądają treningi dla niepełnosprawnych!