Ciekawostki

Salamandry plamiste budzą się do życia w Karkonoszach. Lepiej ich nie dotykać

2024-03-18 10:18

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się się do życia. Karkonoski Park Narodowy poinformował, że z zimowego snu obudziły się już salamandry plamiste. Gdzie możemy spotkać tego najładniejszego polskiego płaza? Czy jest dla nas groźny?

Polskie lasy kryją w sobie wiele ciekawostek i zachwycają o każdej porze roku, jednak wiosna to czas szczególny, bo przyroda budzi się do życia. Dowodem na to, że rozpoczyna się najpiękniejszy okres dla wszystkich wielbicieli natury są chociażby pierwsze pąki na krzewach, czy coraz bardziej aktywne zwierzęta.

Karkonoski Park Narodowy regularnie zamieszcza na swojej stronie nowinki związane ze zwierzętami zamieszkującymi lasy. Ostatnio poinformował o tym, że na leśnych drogach pojawiły się salamandry plamiste. To szczególnie wyglądający płaz, który może przypominać jaszczurkę.

- Uważajcie na płazy na drogach. Z powodu zaniku siedlisk i rzezi na asfaltach płazy po prostu znikają. Płazy to nie tylko żaby, ropuchy, kumaki, grzebiuszki, rzekotki czy traszki, ale też ciągle niezbyt trudne do spotkania w Sudetach salamandry plamiste – przypominają pracownicy parku.

Salamandra plamista to najładniejszy polski płaz. Czy jest groźna dla człowieka?

Leśnicy z Lasów Państwowych podkreślają, że salamandra plamista uznawana jest za najładniejszego polskiego płaza. Ciało ma czarne i błyszczące, a do tego pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami.

- Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele – czytamy na stronie lasy.gov.pl

Co ważne, na bokach ciała salamandry mają dwa rzędy gruczołów jadowych, które wytwarzają truciznę. Stąd leśnicy zalecają, żeby salamander nie dotykać. Jad może się okazać groźny dla zdrowia człowieka i wywołać podrażnienia skóry czy zatarcie oczu.

- W literaturze można spotkać opisy, że szamani używali tej toksyny do odurzania się i wprowadzania w trans. W celu jej uzyskania gotowali skórki salamander. Obecnie salamandry są na szczęście pod ochroną – pisze Karkonoski Park Narodowy.

Gdzie występują salamandry plamiste?

W Polsce salamandry plamiste występują naturalnie w górach i na pogórzu. W Karkonoskim Parku Narodowym można je spotkać w dolnej części. Jak informuje KPN, w Sudetach występują w rejonie Lipy, Siedmicy, Leszczyny i Grobli na Pogórzu Kaczawskim oraz w Górach Bardzkich w okolicach Barda, Mikołajowa, czy Srebrnej Góry. Licznie spotykane są też w Górach Izerskich, Suchych, w Dolinie Bobru, w Górach Stołowych, w okolicach Książa, w rejonie Śnieżnika, czy w Masywie Ślęży.

Chętnie wychodzą na zewnątrz, gdy jest pochmurno i deszczowo. W słoneczną pogodę chowają się pod gałęziami i w skalnych kryjówkach. Salamandry żyją do 10 lat i osiągają długość do około 30 cm, dzięki temu są jednymi z największych płazów w Europie.

Salamandry plamiste budzą się do życia w Karkonoszach. To najładniejszy polski płaz!