Praca

i

Autor: pixabay.com/StartupStockPhotos

Rewolucja w Kodeksie Pracy już jesienią! Pracujesz z domu? Firma pokryje ci koszty prądu

2022-08-05 11:42

Myślę, że uda się to jesienią tego roku – mówiła w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o to, kiedy nastąpi nowelizacja Kodeksu pracy, związana z wprowadzeniem do niego pojęcia pracy zdalnej. Dziś możliwa jest ona na podstawie przepisów covidowych.

Szykują się spore zmiany w Kodeksie Pracy. Dotyczy to pracy zdalnej. Maląg przypomniała, że w Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem zmian, aby praca taka była możliwa nie tylko tak jak dotychczas, czyli na podstawie przepisów covidowych. W tym momencie trwają dalsze prace legislacyjne w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.

"Dzisiaj na podstawie przepisów covidowych funkcjonuje to tak, że rzeczywiście to pracodawca zleca prace zdalną. Natomiast w Kodeksie pracy przede wszystkim wprowadzamy definicje pracy zdalnej, a więc może być to praca zdalna całkowicie poza miejscem pracy, ale może być też praca hybrydowa, bo czasem jest taka potrzeba" – zaznaczyła.

Jak wyjaśniła szefowa MRiPS, zasady, na jakich ma funkcjonować praca zdalna w danej firmie będą ustalone w drodze porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. "Jeżeli w firmie funkcjonuje organizacja związkowa, to te porozumienia będą negocjowane między pracodawcą a organizacją związkową, jeżeli nie, to będzie regulamin, który pracodawca przedstawia i wprowadza z przedstawicielami pracowników" – dodała.

Maląg podkreśliła, że przepisy zawierają wyłączenia, w których ramach pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. "W przypadku rodziców wychowujących dziecko do 4. roku życia złożenie wniosku o pracę zdalną jest wnioskiem ostatecznym i pracodawca nie może odmówić" – dodała.

Rewolucja w pracy zdalnej. NAJWAŻNIEJSZE zmiany

Zgodnie z projektem praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych. Będzie on też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.

Według propozycji pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku poniżej 4 lat, rodzicom i opiekunom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Sinice w Jeziorku Czerniakowskim. Warszawiacy lekceważą zakaz kąpieli

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!