Dawny elewator przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu czeka remont. Co tam powstanie?

i

Autor: Magda Pasiewicz wroclaw.pl

Wrocław

Remont dawnego elewatora przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu. Sprawdź, co tam powstanie

2024-01-29 10:59

Elewator zbożowy przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu kiedyś służył do przeładunku oraz przechowywania zboża. Aktualnie jednak stoi i niszczeje, ale niedługo może zyskać drugie życie. Właściciel budynku złożył bowiem wniosek o pozwolenie na budowę. Kiedy ruszy remont elewatora przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu? Sprawdź, co tam powstanie.

Budynek dawnego elewatora zbożowego przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu wzbudza wiele emocji. Został wybudowany w 1939 roku i służył do przechowywania zboża. Dziś jednak popada w ruinę. Deweloper planował go wyburzyć, ale mieszkańcy nie zgodzili się na to. Zamiast tego budynek został wpisany do ewidencji zabytków. 

Pod koniec 2023 roku uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla fragmentu Kleczkowa. Ma on na celu zagwarantowanie mieszkańcom miejsc zielonych oraz rekreacji, ale też budowę tunelu pod nasypem kolejowym na potrzebę komunikacji zbiorowej.

W związku ze wspomnianym planem wszelkie inwestycje będą tam znacznie łatwiejsze. Ostatnio hiszpańska firma Torca Industrial złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w pobliżu elewatora zbożowego przy ul. Rychtalskiej. Powstaną tam dwa nowe budynki, a sam elewator zostanie wyremontowany. 

Co powstanie w miejscu elewatora zbożowego przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu? 

- Mamy już wstępną zgodę konserwatora zabytków. Trwają rozmowy w kwestii konkretnych rozwiązań. Wykonamy tam 114 lokali mieszkalnych o powierzchni 44-90 metrów kwadratowych. Na ostatniej kondygnacji powstaną dwupoziomowe lokale o powierzchni około 120 metrów kwadratowych - mówi pełnomocnik firmy Torca Industrial dla projektu budowy we Wrocławiu Michał Brzecki, w rozmowie z wroclaw.pl. - Prace przy elewatorze nie będą łatwe. Jest on zabytkiem i do tego budynkiem, który powstał w zupełnie innym celu. Wymagać będzie podziału na kondygnacje, aby przystosować go na mieszkania - dodaje. 

Inwestor musi pamiętać, że dopuszczalna wysokość zabudowy w tym miejscu jest regulowana przez uchwalony MPZP dla tego terenu. Mówi on, że nowy budynek przy kanale Odry nie może być wyższy od elewatora. 

Jak informuje Michał Brzecki, w rozmowie z wroclaw.pl, planowana jest budowa dwóch nowych budynków: 35-metrowego po wschodniej stronie działki oraz 25-metrowego po południowej stronie działki. Wyższy będzie mieć 11 kondygnacji i znajdzie się tam 137 mieszkań o metrażu 27-102 metrów kwadratowych. Za to niższy będzie mieć osiem kondygnacji oraz 48 mieszkań o metrażu 25-65 metrów kwadratowych.

W obu budynkach powstaną również lokale użytkowe w przyziemiu. Wokół elewatora zostanie obniżony teren, aby do wspomnianych lokali można było łatwiej się dostać. 

Właściciel budynku spodziewa się, że procedura rozpatrzenia złożonego wniosku zakończy się w trzecim lub czwartym kwartale 2024 roku. W związku z tym budowa ruszyłaby w 2025 roku

Pierwsza miłość. Romans Artura z Olką wymknie się spod kontroli! Iga i Filip będą razem