Niebezpieczne przystanki we Wrocławiu. Tutaj pasażerowie MPK muszą najbardziej uważać

i

Autor: Dariusz Szpak Przystanek Dubois na ul. Drobnera uznawany jest jako jeden najniebezpieczniejszych

Wrocław

Przystanki grozy we Wrocławiu. Tutaj można wpaść pod samochód

2024-01-11 14:58

Naukowcy wzięli pod lupę bezpieczeństwo na przystankach tramwajowych we Wrocławiu. Jako niebezpieczne wskazano np. te, które stanowią ważny węzeł przesiadkowy dla pasażerów MPK. Na których przystankach we Wrocławiu trzeba szczególnie uważać? Sprawdzamy.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych przystanków tramwajowych we Wrocławiu od lat jest „Dubois” na ul. Drobnera. Znajduje się on na wyniesieniu między jezdnią a torowiskiem. Wysepka, na którą wchodzą pasażerowie nie jest oddzielona od jezdni barierkami. Z jednej strony w bliskiej odległości zatrzymuje się tramwaj, a tuż za plecami przejeżdżają auta.

- Brak barierek między ruchliwą jezdnią a torowiskiem powoduje, że wcale nie korzystałem z tego przystanku mieszkając przy ul. Pomorskiej – pisze w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców Wrocławia.

We Wrocławiu jest jednak więcej niebezpiecznych przystanków. Informuje o tym raport z badań naukowców Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej.

Niebezpieczne przystanki we Wrocławiu. Tu trzeba szczególnie uważać

Jak podkreślają naukowcy, celem raportu było przedstawienie wyników badań szacujących poziom bezpieczeństwa stref przystankowych dla wybranych linii tramwajowych we Wrocławiu. W badaniu wzięto pod uwagę trzy wskaźniki:

  • lokalizację i infrastrukturę przystanku,
  • jego dostępność
  • natężenie ruchu w strefie przystanku.

W raporcie czytamy, że za niebezpieczne uznane zostały te przystanki, które dostały poniżej 20 punktów. - Na linii 4 w kierunku Biskupina za niebezpieczne uznano 15 przystanków, natomiast w kierunku Oporowa – 11. Dla linii numer 7 w kierunku Kleciny 9 przystanków otrzymało wskaźnik bezpieczeństwa poniżej 20 punktów, natomiast w kierunku Poświętne – 11 przystanków - piszą naukowcy.

I tak z artykułu pt. "Ocena bezpieczeństwa przystanków tramwajowych" wynika, że za szczególnie niebezpieczne uznano przystanki tramwajowe pod Arkadami i pod Renomą. Otrzymały tylko jeden punkt w ocenie bezpieczeństwa.

- Nic dziwnego - na tych przystankach wysiada się z tramwaju wprost na dwupasmową jezdnię, często pomiędzy stojące samochody – komentuje Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

- Część przystanków wyspowych, pomimo teoretycznie większego zabezpieczenia pasażerów, uzyskała w ocenie niski poziom bezpieczeństwa. Jest to spowodowane ich specyfiką. Na przykład wyspowe przystanki podwójne przedzielone przejściem dla pieszych pomiędzy strefą zatrzymania jednego i drugiego składu – Świdnicka i Zamkowa – znajdujące się w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (linia 4), charakteryzują się bardzo niskim wskaźnikiem bezpieczeństwa, na poziomie 8. Jest to w dużej mierze spowodowane ograniczoną funkcjonalnością tego przystanku oraz dużą odległością konieczną do przejścia przez pieszego z jednej części peronu przystankowego na drugą - czytamy dalej w w artykule naukowców.

Wśród przystanków, które wskazane zostały jako niebezpieczne są np:

  • Dubois, Uniwersytet, Paulińska, Narodowe Forum Muzyki, Trzebnicka, Rynek (linia nr 7 Klecina),
  • Oławska, Wita Stwosza, Uniwersytecka, Opera, Świdnicka, Radio i Telewizja (linia nr 7 Poświętne),
  • Biskupin, Zamkowa, Świdnicka, Galeria Dominikańska, ZOO, Chełmońskiego, Spółdzielcza, Plac Grunwaldzki, Stalowa, Pereca, Bzowa, Urząd Wojewódzki, Fiołkowa, Hutmen (linia nr 4 Biskupin)
  • Galeria Dominikańska, Świdnicka, Zamkowa, Plac Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki, Pereca, Stalowa, Tramwajowa, Hutmen (linia nr 4 Oporowa).

Naukowcy podkreślają, że przedstawione badania wskazują ocenę poziomu bezpieczeństwa przystanków obsługujących wybrane linie tramwajowe we Wrocławiu i mają charakter informacyjny.

Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Jednego dnia strażnicy nałożyli niemal sto mandatów

Wyrzucli niepełnosprawnego z tramwaju. Szuka ich policja!