– Podpisaliśmy już umowę na tegoroczne realizacje przyszkolnych ogrodów warzywnych. Powstaną one w 9 lokalizacjach. Cieszymy się bardzo, że w tym roku z inicjatywą ich tworzenia wyszły same placówki oświatowe. To oznacza, że nasze działania zdobywają coraz większą popularność. Projekty są gotowe i w najbliższych tygodniach przystępujemy do działania – zapowiada Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. – Istotne jest też to, że do ich tworzenia wykorzystywane będą materiały biodegradowalne i pochodzące z recyklingu, które stworzą szereg błękitno-zielonych rozwiązań.
W nowych ogrodach warzywnych nie zabraknie krzewów i drzew owocowych. Zioła i warzywa będą rosły przy wykorzystaniu metody upraw współrzędnych, z wykorzystaniem różnych form zagospodarowania – czasami będą to płaskie grządki, a innym razem rabaty wyniesione, czy hydroponika.
Nie zabraknie również donic z kwiatami i kompostowników. Zagospodarowane będą również wody opadowe – na przykład z pomocą beczek na deszczówkę. Wszystko po to, by z jednej strony zazieleniać przestrzeń oraz korzystać z potencjału przyszkolnych podwórek, a z drugiej strony – edukować.
– FoodSHIFT 2030 to ważny projekt ze względu na ogólny rozwój dziecka i rozwój postaw ekologicznych. Najmłodsi pomogą w uprawach roślin, na przykład poprzez ich podlewanie. Oczywiście – pod czujnym okiem nauczycieli. Wierzę, że takie działania zaowocują – mówi Magdalena Świerczyńska, wicedyrektorka Przedszkola nr 24.
Polecany artykuł:
Projekty zostały przygotowane w porozumieniu z Wydziałem Klimatu i Energii oraz dyrekcjami placówek.
Gdzie powstaną nowe ogrody warzywne?
- Przedszkole nr 59, ul. Narcyzowa 6
- Zespół Szkolno Przedszkolny nr 14, ul. Dębicka 31
- Przedszkole nr 74, ul. Krzywa 3
- Szkoła Podstawowa nr 108, ul. B. Chrobrego 3
- Przedszkole nr 149, ul. Obornicka 21
- Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Janiszewskiego 14
- Szkoła Podstawowa nr 64, ul. Wojszycka 1
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 23, ul. Przedwiośnie 47
- Liceum Ogólnokształcące nr VI, ul. Hutnicza 45
Łączny koszt ich powstania to prawie 240 tysięcy złotych. Warto dodać, że w latach 2020-2022 podobne ogródki powstały w 11 placówkach oświatowych, a łączny koszt ich utworzenia to ponad 305 tys. złotych.