Pączki wrocławskie mają kawał pysznej historii
Pączki wrocławskie mają dosyć głęboko zakorzenioną tradycję. Na terenie stolicy Dolnego Śląska pojawiły jeszcze w XVIII wieku, a w XIX wieku były na tyle popularne, że nazywano je wręcz "królami karnawału". Co czyniło je wrocławskimi? Od zawsze chodziło o śliwkowo-cynamonowe nadzienie. Wykorzystywano do tego zarówno powidła, jak i mus. To w XIX wieku pączki wrocławski były również najbardziej popularne. Stały się one stałym punktem wszystkich balów karnawałowych, na których tańczono nawet pączkowe polonezy. W latach 30. XIX wieku powstała także "Pieśń o pączku wrocławskim". Tradycja pączka wrocławskiego w wyniku wojen przepadła, jednak "odzyskać ją" próbuje historyk Grzegorz Sobel, który już ponad 10 lat temu przyczynił się do odtworzenia tradycyjnego przepisu na ten wyjątkowy przysmak.
Przepis na pączki wrocławskie. Idealne na tłusty czwartek!
Pączki wrocławskie mają długą, przedwojenną tradycję, która w ostatnich latach zaczęła powracać do stolicy Dolnego Śląska. Ten wyjątkowy przysmak to ciekawa wariacja na temat tradycyjnych pączków. Te wrocławskie wyróżniają się pysznym, śliwkowo-cynamonowym nadzieniem. Nie przedłużając, zabieramy się do roboty! Oto pączki wrocławskie według przepisu pani Żanety z Cupcake Factory.
Potrzebne składniki (na około 12-16 pączków):
- 270 g mąki pszennej luksusowej
- 125 ml letniego mleka
- 40 g świeżych drożdży
- 45 g cukru
- 6 żółtek
- 100 g masła
- 1 łyżka wódki
Nadzienie:
- 1 ½ łyżeczki cynamonu
- 300 g dżemu śliwkowego
Lukier:
- 1 szklanka cukru
- ½ szklanki wody
- 1 laska wanilii
Przygotowanie:
- Drożdże rozpuścić w mleku, dodać połowę mąki, mieszać i odstawić zaczyn do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
- Roztopić masło, a żółtka utrzeć z cukrem na jasny krem.
- Do wyrośniętego zaczynu dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto za pomocą łyżki. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość.
- Dżem śliwkowy połączyć z cynamonem.
- Nabrać ciasto za pomocą łyżki (porcja po 40-50 g). Uformować okrągłe, lekko spłaszczone bułeczki i ułożyć je na omączonym blacie (nadziewać będziemy je po usmażeniu).
- Pączki przykryć ściereczką i zostawić, by podwoiły objętość. Następnie usmażyć je w temperaturze 175-180ºC z obu stron.
- Nadziać pączki za pomocą rękawa cukierniczego i specjalnej końcówki.
- Jeszcze ciepłe posmarować lukrem: wodę z cukrem gotować przez ok. 10 minut, aż zrobi się ciągnąca. Ostudzić, dodać nasiona z laski wanilii i utrzeć do białości. Jeśli będzie za gęsty, rozcieńczyć ciepłą wodą. Można też posypać pączki cukrem pudrem.
Pączki powinny wyjść doskonałe, smacznego!
Kiedy jest tłusty czwartek?
Tłusty czwartek w 2024 roku wypada 8 lutego. Zgodnie z tradycją, jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. To dzień, w którym kalorie nie mają żadnego znaczenia. Zgodnie z przesądem, zjedzenie tego dnia pączków i innych słodkości przyniesie nam pomyślność na resztę roku.
Polecany artykuł: