Profesjonalni trenerzy poprowadzą lekcje WF-u w szkołach. Rusza rewolucyjny program na Dolnym Śląsku

2025-07-17 9:57

To inicjatywa, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Zamiast tradycyjnej lekcji wychowania fizycznego, zajęcia z dziećmi z klas I-III poprowadzą profesjonalni trenerzy piłkarscy. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej rusza z programem „zDolnośląskie Dzieciaki”, który ma nie tylko zachęcić najmłodszych do ruchu, ale być może odkryć przyszłe gwiazdy futbolu.

Sala gimnastyczna Wrocław 23

i

Autor: Maciej Lulko 23 | Duża sala sportowa na drugim piętrze ma wysokość dwóch kondygnacji i doświetlona jest pasmami okien umieszczonymi w górnej partii jej ścian bocznych
  • Dolny Śląsk wprowadza innowacyjny projekt, który ma zrewolucjonizować lekcje wychowania fizycznego w szkołach podstawowych, angażując licencjonowanych trenerów piłkarskich.
  • Od września wykwalifikowani specjaliści będą prowadzić zajęcia dla najmłodszych, aby zaszczepić w nich miłość do aktywności fizycznej poprzez zabawę.
  • Inicjatywa ma na celu nie tylko rozwój sportowy, ale również kształtowanie charakteru i budowanie zdrowych nawyków wśród dzieci.
  • Dowiedz się, jak Twoja szkoła może dołączyć do tego bezpłatnego programu i przyczynić się do przyszłości polskiego sportu!

Koniec z nudnym WF-em i rzucaniem piłki w kąt. Dolny Śląsk staje się poligonem doświadczalnym dla projektu, który może zrewolucjonizować podejście do sportu w polskich szkołach. Już od września licencjonowani trenerzy piłkarscy, związani z Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej, będą odwiedzać szkoły podstawowe w całym województwie, by prowadzić zajęcia dla najmłodszych uczniów. Cel jest prosty: przez zabawę i profesjonalne podejście zaszczepić w dzieciach miłość do aktywności fizycznej.

W poszukiwaniu następców Lewandowskiego

Twórcy programu nie ukrywają, że ich ambicje sięgają daleko. Wierzą, że inwestycja w najmłodszych to jedyna droga do budowy silnej reprezentacji w przyszłości. Głośno mówi o tym prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, który stoi za całą inicjatywą.

"Jeśli chcemy mieć Lewandowskich, musimy zacząć od podstaw – od klasy pierwszej" – stwierdził bez ogródek Łukasz Czajkowski, prezes DZPN. "Nie można budować kadry narodowej bez zadbania o masowość i jakość szkolenia najmłodszych. Nasz projekt to realna inwestycja w przyszłość polskiego sportu" – dodał.

Inicjatywa zyskała patronat marszałka województwa dolnośląskiego, Pawła Gancarza, a władze regionu już teraz myślą o jej rozszerzeniu. "DZPN nie po raz pierwszy jest prekursorem rozwiązań, które mają iść później w Polskę. Będziemy rozmawiać z Ministerstwem Sportu i Turystyki, aby przeskalować ten program na cały kraj" – zapowiedział wicemarszałek Wojciech Bochnak.

Nie tylko piłka, ale zdrowie i charakter

Choć program mocno akcentuje piłkę nożną, jego cele są znacznie szersze. W dobie, gdy brak aktywności fizycznej staje się poważnym problemem społecznym, każda inicjatywa zachęcająca dzieci do ruchu jest na wagę złota. Zajęcia mają być prowadzone w formie zabawy, rozwijać koordynację ruchową i uczyć podstawowych elementów piłkarskiego rzemiosła. Co równie ważne, mają kształtować charakter.

"Tego typu inicjatywy nie tylko rozwijają sport, ale również budują wspólnotę. Zajęcia wychowania fizycznego w szkołach to nie tylko czas na piłkę nożną, to także czas na budowanie relacji, kształtowanie charakterów i wprowadzanie zdrowych nawyków" – podkreślał Sylwester Kowal, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, którego gmina brała udział w pilotażu.

Potencjał programu jest ogromny. Jak wyliczył wicemarszałek Michał Rado, do klas I-III w dolnośląskich podstawówkach uczęszcza aż 90 tysięcy dzieci. To właśnie do nich skierowana jest ta wyjątkowa oferta.

Pilotaż okazał się strzałem w dziesiątkę

Zanim program ruszył na pełną skalę, w minionym roku szkolnym przeprowadzono pilotaż w czterech szkołach podstawowych. Efekty przerosły oczekiwania, co potwierdzają samorządowcy, którzy jako pierwsi zaprosili do siebie trenerów.

"Pilotaż pokazał jedno: dzieci czekają na taki program, szkoły domagają się takich zajęć, a rodzice są zadowoleni. Piłka nożna może i powinna być częścią edukacji każdego dziecka. I to już teraz, na poziomie pierwszej klasy" – mówił Andrzej Jasiński, burmistrz Mirska.

Twoja szkoła też może dołączyć do gry

Dobra wiadomość dla dyrektorów, nauczycieli i rodziców jest taka, że udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każda szkoła podstawowa z terenu województwa dolnośląskiego może zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie.

Wystarczy wejść na dedykowaną stronę internetową szkola-dzpn.pl i wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy. Po rejestracji przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej skontaktują się z placówką, aby ustalić dogodny termin przeprowadzenia zajęć. Akcja obejmie całe województwo, a logistycznie zostanie podzielona na cztery historyczne okręgi: jeleniogórski, legnicki, wałbrzyski i wrocławski. Czasu na zgłoszenia jest coraz mniej, a chętnych z pewnością nie zabraknie.

Wrocław Radio ESKA Google News