Instytut Pokolenia przeprowadził badanie o ruchach migracyjnych od 2019 r. do 2022 r. Naukowcy skupili się w analizach wyłącznie na emigracji mieszkańców trzech obszarów: Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta.
Ile osób wyprowadziło się z Wrocławia w ciągu ostatnich czterech lat?
Portal forsal.pl zacytował wyniki badań. Jak wskazują analizy, w ciągu ostatnich czterech z Warszawy wyjechało na stałe ponad 180 tys. mieszkańców (ok. 10 proc. populacji), z Wrocławia - ok. 49 tys. osób (ok.7 proc. populacji), a z Trójmiasta 27,5 tys. mieszkańców (ok. 4 proc. populacji). Łącznie jest to ponad 250 tys. osób.
W większości duże miasta opuszczają na stałe osoby w średnim wieku. Można zatem podejrzewać, że jednymi z najistotniejszych czynników takich decyzji są wysokie koszty życia oraz ceny mieszkań, które biją kolejne rekordy.
- Naszym zdaniem masowe migracje z dużych aglomeracji są spowodowane kumulacją kilku trendów. Po pierwsze bezrobocie w całej Polsce spadło do rekordowo niskiego poziomu nienotowanego od roku 1989. Po drugie przez ostatnie dwie dekady nastąpił ogromny rozwój sieci dróg w Polsce, zwłaszcza ekspresówek i autostrad. Wreszcie, upowszechnienie się po pandemii modelu pracy zdalnej lub hybrydowej również wzmocniło ten trend - wylicza Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, w rozmowie z forsal.pl.
Dyrektor Instytutu Pokolenia dodaje w rozmowie z forsal.pl, że Polacy coraz chętniej realizują swoje aspiracje dotyczące jakości i poziomu życia. Badanie sprawdziło, że z powiatów ziemskich aglomeracji wrocławskiej wyjechało 24 tys. osób.
Autorzy badania podkreślają też, że każdy z badanych obszarów cechuje się inną charakterystyką społeczno-demograficzną migrantów. Przykładowo w Warszawie liczba kobiet przeważa nad liczbą mężczyzn, ale jeśli chodzi o emigrację to w grupie mężczyzn jest większe prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o wyprowadzce.
Gdzie najczęściej wyprowadzają się mieszkańcy Wrocławia?
Co ciekawe, we Wrocławiu i Trójmieście przeważają wyprowadzki pod te metropolie. Mieszkańcy Wrocławia najczęściej zamieszkiwali na terenie województwa dolnośląskiego (84,5 proc. osób). Z tej grupy większość osiedlała się na bezpośrednim "zapleczu" miasta (ok. 58 proc. osób).
Na emigrację decydują się osoby o bardzo dobrym oraz dobrym statusie materialnym. Są oni na środkowym i późnym etapie swoich ścieżek zawodowych. Dotyczy to ponad 85 proc. emigrantów z Wrocławia i ponad 81 proc. z aglomeracji wrocławskiej.