Praca w Straży Granicznej. Chcą zatrudnić ponad 1200 funkcjonariuszy. Ile można zarobić?

i

Autor: Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej

Praca

Praca w Straży Granicznej. Zatrudnią ponad 1200 funkcjonariuszy. Ile można zarobić?

2024-01-15 11:45

Trwa nadbór do służby w oddziałach Straży Granicznej w całej Polsce. W 2024 roku na chętnych czeka aż 1200 miejsc. Jakie wymagania muszą spełnić kandydaci i ile może zarobić funkcjonariusz Straży Granicznej? Sprawdzamy.

Rekordowe zainteresowanie pracą w Straży Granicznej

O tym, że zainteresowanie pracą w Straży Granicznej rośnie z roku na rok widać choćby po liczbach osób zatrudnionych w poprzednich latach. W ubiegłym roku w szeregi formacji chciało wstąpić prawie 5 tysięcy osób, zatrudniono prawie 1100 najlepszych kandydatów. W 2022 roku przyjęto 869 osób, w 2021 – 767, a w 2020 roku – 426.

- Od dawna nie było tak dużego zainteresowania służbą w Straży Granicznej. To przede wszystkim zasługa samych funkcjonariuszy SG. To strażnicy graniczni są najlepszą reklamą formacji - profesjonalni, zaangażowani, odważni, dumni z munduru, który noszą – przyznaje zespół prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej.

W oddziałach SG na terenie całej Polski prowadzona jest obecnie rekrutacja. I tak np. tylko w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej planowane jest zatrudnienie 95 osób. Z kolei w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej pracę może znaleźć nawet 200 osób. Nabór prowadzony jest w sposób ciągły. Wyznaczono konkretne terminy przyjęć kandydatów do służby: 8 stycznia, 6 maja, 2 września i 9 grudnia. Podania można składać w komendach oddziałów i w wyznaczonych placówkach.

Kariera pogranicznika. Ile zarabia się w Straży Granicznej?

- Nie ukrywamy, że sito selekcyjne jest gęste. Aby zostać funkcjonariuszem SG, trzeba spełnić szereg wymogów psychofizycznych - podkreśla zespół prasowy w komunikacie.

Wymogi psychofizyczne dla kandydatów to m.in.:

  • przejście wariografu
  • zdanie testów sprawnościowych,
  • komisja lekarska
  • uzyskanie dostępu do informacji niejawnych

Zainteresowani służbą w Straży Granicznej mogą pracować m.in. jako pirotechnicy, specjaliści do spraw migracji, przewodnicy psów służbowych, czy eksperci do spraw fałszerstw dokumentów. Ponadto praca w SG to również udział w misjach międzynarodowych, np. w Grecji, czy we Włoszech.

Cała procedura naboru do Straży Granicznej składa się z dwóch etapów. Na początek rozmowa kwalifikacyjna, a także badanie psychologiczne. W kolejnym etapie trzeba wykonać szereg testów, w tym test pisemny z zakresu wiedzy ogólnej oraz ze znajomości wybranego języka obcego. Na koniec są testy sprawnościowe.

Osoba, która rozpoczyna pracę jako strażnik graniczny otrzymuje pensję w wysokości ok. 5 tysięcy złotych netto. Oprócz pensji strażnik może liczyć na dodatek graniczny w wysokości 450 zł (jeśli pełni służbę przy ochronie granicy państwowej) oraz dodatkowe bonusy takie jak np. "trzynastkę", nagrody jubileuszowe, czy dofinansowanie wypoczynku. Szczegóły naborów można znaleźć na stronie Straży Granicznej.

Praca w policji. Test sprawności fizycznej dla policjantów. Sprawdź, czy zdasz